Незважаючи на всю красу зими, все ж найбільший її недолік – це недолік фруктів. Тому, запасаємося смачними рецептами, які заповнять нам цей дефіцит! Сьогодні в нашому меню – закусочна маринована зливу угорка. Завдяки особливому, кисло-солодкого сиропу, в якому буде просочуватися зливу цілих 5 днів, вона сподобається всім, хто любить мариновані сливи до м’яса, на гарнір або до спиртних напоїв. А якщо додати менше оцту в маринад, можна отримати чудовий десерт на зиму.
Інгредієнти для приготування закусочних маринованих слив:
- слива сорту угорка – 5 кг
- оцет – 9% – 330 мл
- цукор – 1,5 кг
- гвоздика – 1 ст. л.
- лавровий лист – 20 г
- кориця – 1 ст. л.
Рецепт приготування закусочної маринованої сливи:
Для початку необхідно визначитися зі сливами, які необхідно придбати для цього рецепта. Звичайно ж, ідеальна слива сорту «угорка», причому не обов’язково переспелая, туга, тверда. Тільки тоді, в процесі маринування зливу не перетвориться в пюреобразную кашу. Угорку перебрати, хвостики відірвати, зіпсовану видалити! Змити сизий наліт і дати стекти воді. Тим часом готуємо маринад: потрібно висипати у велику каструлю цукор, влити в нього оцет.
Нехай вас не бентежить, що в такому невеликому кількості оцту необхідно розчинити цукор, сік сливи в подальшому зробить свою справу! Всипте також в каструлю корицю, лавровий лист і гвоздику.
Перемішати цукор і оцет, поставити на вогонь, довести до кипіння. Весь цукор не розчиниться, швидше, вийде якась гаряча цукрова маса.
У неї-то і потрібно перекласти всі сливи. У такому вигляді залишаємо угорку на одну добу. Каструлю потрібно накрити бавовняним рушником, щоб конденсат з кришки не стікав в маринад.
На наступну добу зливу пустить сік і маринаду стане трохи більше, хоча на дні каструлі може залишитися цукровий, не розчинний шар. Нічого страшного: рідина просто потрібно злити в окрему ємність і довести до кипіння. Залити нею сливу і знову залишити на добу під бавовняним рушником.
Приблизно на третю добу зливу повністю виявляється в маринаді. На третю та четверту добу повторюємо все знову: маринад злити, довести до кипіння, залити сливу, залишити на 24 години.
На п’ятий день закусочна маринована зливу готова до укупориванию на зиму! Вона стане злегка зморщеною, що свідчить про те, що весь сік перейшов в маринад, слива просочилася усіма прянощами, карамелізувалась, а головне, увібрала в себе кислоту, що допоможе нам законсервувати її на зиму.
В п’ятий раз можна поставити каструлю зі сливами на плиту, нагріти їх разом з маринадом, не доводячи до кипіння, виловити угорку і розкласти по банках.
що Залишився маринад тільки тепер закип’ятити (розподіляючи лавровий лист, гвоздику рівномірно по банкам) і залити їм мариновану сливу в банках.
Банки закатати, укутати на 24 години до повного охолодження.
Апетитні закусочні мариновані сливи на зиму готові!
Смачного!