Яких тільки хвалебних слів не звучить на адресу аерогрилю: і суп він зварить, і м’ясо посмажити, і безе на десерт приготує – просто чудо, а не прилад! Але так чи так він хороший насправді чи це не більше ніж звичайний рекламний хід? Треба у всьому як слід розібратися.
Що таке аерогриль?
По суті аерогриль – це каструля на підставці, виготовлена з термостекла і має діаметр від тридцяти до сорока сантиметрів. Зверху вона накривається спеціальною кришкою, куди вбудований нагрівальний елемент і вентилятор. Всередину, як і в звичайну плиту, вставляють решітки та противні для продуктів, які можна загортати у фольгу, готувати в посуді (вона не повинна містити пластикових елементів, найкращий варіант – алюмінієва з антипригарним покриттям або скляна з тонкими стінками, оскільки такий посуд має гарну теплопровідність і їжа в ній буде готуватися швидше).
Температура в аерогрилі може досягати 260 градусів, при цьому вентилятор рівномірно розподіляє гаряче повітря, діючи за принципом конвекції. До речі, в США, де майже 30 років тому був винайдений цей прилад, він називається convection oven, тобто конвекційна піч. Більш милозвучне альтернативна назва «аерогриль» російському споживачеві запропонувала в 1996 році петербурзька компанія «Hotter».
У процесі приготування їжі можна регулювати роботу приладу (температуру і швидкість повітряних потоків) за допомогою панелі управління, яка розташовується на кришці з зовнішнього боку. До аерогриля додаються копії різних пристосувань: додаткові решітки, насадка для курки-гриль, набір шампурів; сітковий лист; захоплення для решіток, розширювальне кільце, пароварка, рисоварка, підставка для кришки – все залежить від обраної моделі.
переваги аерогрилю
Аерогриль – прилад багатофункціональний. Його можна використовувати в якості плити, тостера, духовки, гриля, мікрохвильової печі, пароварки, йогуртниці, шашличниці, коптильні і російської печі.
Їжа, приготована під дією потоку гарячого сухого повітря, зберігає всі свої корисні речовини і вітаміни. Не потрібно використовувати масло, а зайвий жир, що виділяється з м’яса, риби, птиці в процесі приготування, стікає на піддон – відповідно, не може йти мови про канцерогенних і шкідливий холестерин. Це дуже важливо для дитячого і дієтичного харчування.
Безсумнівним достоїнством аерогрилю є можливість готувати одночасно декілька страв, причому його конструкція не дає змішуватися запахів. Ось ще деякі переваги такого приладу: їжа не пригорає, її запахи не поширюються по квартирі (це особливо актуально для квартир-студій і кухонь без витяжки), немає шкідливих випромінювань (на відміну від мікрохвильовки), повітря в приміщенні не нагрівається.
Компактність аерогрилю дозволяє брати його з собою на дачу, економити місце на кухні (для цього краще придбати модель із знімною кришкою), а прозорість приладу дає можливість повністю контролювати процес приготування. Система самоочищення зводить догляд за аерогрилем до мінімуму, до того ж колбу і скляну частину кришки можна мити в посудомийній машині. Для пластикових поверхонь ніяких спеціальних засобів для чищення не потрібно – достатньо звичайної рідини для миття посуду і м’якої губки.
недоліки аерогрилю
Як би не розхвалювали виробники аерогрилі, не всі страви в них можна готувати. Пироги, булочки краще випікати в звичайній духовці, каші та супи зручніше і швидше готувати на плиті, а великий птах в аерогриль і зовсім не поміститься, так що фаршировану індичку в будь-якому випадку доведеться запікати в духовці.
Під час роботи колба приладу дуже сильно нагрівається, і це може бути небезпечно для маленьких дітей, які часто забігають на кухню за ласим шматочком або просто скучивши за мамою.
Ну і, звичайно, слід враховувати підвищене енергоспоживання: регулярне використання аерогрилю – досить дороге задоволення. Чим вище потужність приладу і чим довше час приготування страви, тим солідніше буде рахунок за електроенергію.
На що потрібно звертати увагу при виборі аерогриля?
Вибираючи аерогриль, ви зіткнетеся з великою кількістю моделей, що відрізняються один від одного потужністю, функціональної оснащеністю, дизайном, фірмою-виробником, цінами. На що орієнтуватися при покупці?
Для початку визначтеся, для чого вам потрібен прилад. Якщо ви плануєте використовувати його для приготування повсякденної їжі, зупиніть свій вибір на простій моделі з механічним керуванням; для більш складних страв краще придбати багатофункціональну модель з електронним управлінням і декількома режимами.
Звертайте увагу на обсяг колби, який можна збільшувати приблизно в півтора рази за допомогою спеціального кільця (зазвичай входить в комплект); вага колби (її періодично потрібно буде мити); потужність аерогрилю (якщо проводка в хорошому стані, можна взяти прилад на 1700 Вт – страви будуть готуватися швидше) і швидкість обертання вентилятора (оптимально наявність 3-х швидкісних режимів).
Більш зручні у використанні моделі з кришкою на кронштейні, однак для маленької кухні є сенс придбати аерогриль зі знімною кришкою (такий прилад компактніше, легше, та й коштує він дешевше).
Таймером оснащені всі моделі, тільки ось на тих, які дорожче, він може виконувати таку корисну функцію, як відстрочка старту приготування їжі.
Не забудьте перевірити штрих-код, експертний висновок і гарантійний термін експлуатації приладу.
Ну а після покупки аерогрилю обов’язково освойте кілька нових страв, наприклад: суфле з консервованого лосося, м’ясо по-адміральський або тушковані свинячі реберця. Відкрийте для себе нові кулінарні горизонти з чудо-технікою XXI століття!
Автор статті Лілія Зданевич
Також дивіться відгук на аерогриль Unit UCO-918 на сторінках нашого сайту.