Я впевнений, що на світі немає такої людини, яка б не любила чебуреки з м’ясом. Хрустке тісто, соковита начинка – що може бути краще? Я пам’ятаю у нас в місті відкрилася перша чебуречна і черга з цього закладу виходила навіть на вулицю. Так народ хотів спробувати нове блюдо.
І хочу вам сказати на перших парах було дуже смачно, але поступово все якось стало, так скажемо – «Не то»! Напевно, багато хто може погодитися з цим. І найчастіше якщо і купиш чебурек, це буде швидше за все ларьок біля зупинки. Хоча. звичайно, десь є і гідні заклади, де як і раніше готують смачно і з хорошого м’яса.
Так ось це все я до чого? Можна приготувати шалені чебуреки самому і повірте все не так важко і тяжко, як може здаватися. Згадаймо прислів’я – «Очі боятися, а руки роблять»
У цій статті я опишу, які можуть бути різноманітні начинки для чебуреків. Далі, розкрию деякі секрети приготування, чому вони завжди такі соковиті і ароматні.
Природно смак чебурека залежить і від тіста. Як приготувати тісто з характерними пузирчики, як в чебуречній – це теж буде, але вже в наступній статті, заходите обов’язково.
Отже, почнемо приготування начинки.
Класична начинка для чебуреків з м’ясом
Взагалі, спочатку чебурек – блюдо з бараниною всередині. Якщо мені вдається придбати хорошу баранину, то я роблю саме з нею (крім шашликів, зрозуміло). В інших випадках я беру яловичину і трохи свинячого сала. Якщо ви з яких-небудь причин не їсте м’ясо, рекомендую взяти філе курки.
Отже, обраний м’ясний продукт подрібнюємо в м’ясорубці.
Настійно не рекомендую користуватися блендером! У вас вийде не фарш, а сировину для суфле або тефтелек.
Лука необхідно взяти стільки ж, скільки і м’яса. Тобто, якщо у вас 400 грамів м’яса або філе, то і цибулі беремо стільки ж. Його можна або дрібно подрібнити ножем, або ж пропустити разом з м’ясом.
Готовий фарш солимо, перчимо і додаємо улюблені спеції. Наприклад, для яловичини я використовую звичайний часник і чорний перець. А ось для баранини годиться хмелі-сунелі і червоний перець.
Тепер додаємо в фарш пару столових ложок крижаної води. Саме завдяки такому прийому начинка буде соковитою. Пам’ятайте, в закладах громадського харчування чебуреки зазвичай просто виходять м’ясним соком?
Якщо у вас є, дрібно кришимо невеликий пучок кінзи і петрушки. Це додасть начинці пікантності.
Ось і готова начинка для чебуреків з м’ясом.
Сирна начинка
Прекрасний варіант для тих, хто не любить м’ясо. Наприклад, діти найчастіше віддають перевагу саме такі варіації.
Беремо твердий сир, натираємо на крупній тертці. Особисто я додаю зовсім трішки майонезу (домашнього). Зубчик часнику дрібно нарізаємо і перемішуємо з начинкою. Кріп і петрушку також подрібнюємо. Якщо сир не досить солоний, то додаємо сіль.
Начинка на чебуреки з картоплею та грибами
Картоплю очищаємо і відварюємо до готовності. В цей час дрібно ріжемо цибулю, сало і гриби. Обсмажуємо їх на вогні до отримання золотистої скоринки. Картопля перетворюємо в пюре за допомогою толкушки і кладемо вершкове масло, приблизно грамів 30. У пюре додаємо сіль за смаком, трохи перчика і зажарку. Перемішуємо і застосовуємо як начинку.
Картоплю можна перемішати з сиром, сирну начинку – з шинкою або є начинка просто із зеленню, в загальному, варіацій досить багато на будь-який смак. Є навіть рецепти рибних начинок, але я, чесно кажучи, вважаю, що вони на любителя.
Тут знову можна довіритися своєму смаку і просто робити не боячись експериментувати. Найголовніше почати ліпити чебуреки з м’ясом!