Найбільш улюбленими стравами домашньої кухні є фаршировані продукти, заповнені певної начинкою з подальшим гасінням або запіканням. Такі страви здатні урізноманітнити повсякденне і святкове меню.
Фарширування або фарширування – це кулінарний процес, що означає заповнення внутрішньої порожнини продукту якийсь начинкою, що складається з одного або декількох інгредієнтів. Страви, приготовані методом фарширування, з подальшим гасінням або запіканням дуже популярні в усьому світі, вони служать чудовою прикрасою святкового столу.
В процесі фарширування господиня може проявити творчий потенціал, адже компоненти начинки можна варіювати, комбінувати по-своєму, кожен раз дивуючи близьких незвичайним частуванням.
Як, навіщо і що фарширують?
Фарширування здатна додати страві новий запах і смак. Майстерні кухарі Західної Європи іноді навіть змагаються між собою, щоб довести, що фарширувати при бажанні можна що завгодно і чим заманеться, в цьому і є майстерність справжнього професіонала.
До речі, кілька століть назад на Русі терміну «фарширування» відповідав термін «чинення». «Начиняти» – означало наповнювати, фарширувати. У російських кулінарних книгах, датованих 17 століттям, можна знайти такі рецепти, як «Кура чінёная», «Гарбуз чінёная», «Риба чінёная».
Які продукти можна фарширувати?
Дуже часто готують фаршировані овочі, фрукти. Зручніше наповнювати начинкою ті з них, які мають об’ємну внутрішню порожнину (наприклад, солодкий перець, гарбуз). Однак можна фарширувати і інші плодово-ягідні культури, видаливши зсередини насіння, частину їх м’якоті, замість якої покласти начинку (кабачки, баклажани, томати, огірки, картопля, ріпу, яблука).
На Русі вишуканим частуванням і ознакою заможності господарів здавна були фаршироване порося і фарширована щука. Можна фарширувати і інші види риб, але щука зручніше для цієї мети, оскільки її шкіра знімається також легко, як панчоху. У провінції нерідко готують фарширований шлунок теляти або вівці. Досить зручні для заповнення начинкою капелюшки великих грибів шампіньйонів. У багатьох країнах з нагоди торжества готують фаршированого запеченого гусака, індичку, курку чи качку.
Улюбленими ласощами вважаються фаршировані тонкі млинці, всередину яких загортають сир з родзинками, вишню в цукрі, шматочки червоної риби, червону ікру. Залежно від начинки, млинці можна перетворити як в закуску, так і в десерт. Досить просто приготувати фаршировані половинки яєць, наповнити улюбленою начинкою великі сорти макаронів (каннеллони). Вправні господині навчилися фарширувати навіть хліб, використані половинки мідій, а також крабові палички, акуратно розгортаючи їх, наповнюючи начинкою, а потім знову скручуючи.
види фарширування
Повна фарширування (звичайна). Така фарширування має на увазі заповнення внутрішньої порожнини продукту (птиці, риби, гарбуза, перцю, шлунка тварини) досить великим обсягом начинки. При повному фарширування може бути використана як вся тушка птиці (риби), так і її оболонка. У першому випадку внутрішню порожнину птиці або риби просто наповнюють бажаної начинкою – так, наприклад, готують знамениту качку, фаршировану яблуками. У другому випадку з риби (птахи) знімають шкіру, а витягнуте м’ясо перемелюють (подрібнюють), перемішують з іншими компонентами і спеціями, а потім використовують в якості фаршу.
Часткова (доповнює) фарширування. При цьому в продукт додається невелика частина начинки, щоб додати страві нові смакові відтінки і пахощі. Фарш в даному випадку становить меншу частину основного продукту. Таким чином, наповнюють начинкою різні запіканки, рулети, млинці, зрази. При часткової фарширування порожнину вироби не завжди пронизує на всю глибину.
Наприклад, при приготуванні смачних фаршированих баклажанів, в овочі роблять надрізи в кількох місцях, в які поміщають зубчики часнику, зелень і спеції.
Які продукти можна використовувати в якості начинки для фарширування
Начинкою для фарширування можуть вступати абсолютно будь-які продукти. Головне, щоб кулінар пам’ятав правило: начинка повинна гармоніювати (поєднуватися) із зовнішньою оболонкою. Наприклад, солодкий перець зазвичай фарширують сумішшю з рису, м’ясного фаршу і овочевий засмажкою. Іноді фарширований перець роблять з шматочками картоплі і грибами. Але навряд чи хто стане фарширувати перець шматочками ягід і фруктів.
Продукт, який не надто поєднується із зовнішньою оболонкою, може бути доданий в мінімальному, але не у визначальному кількості.
Мета такої добавки не змінити повністю смак, а надати йому новий, додатковий відтінок. Наприклад, гусака часто фарширують сумішшю з рису і шматочків моркви. У цю суміш може бути додана жменю родзинок, однак його кількість повинна становити 5-10% від основного фаршу, але ніяк не більше половини.
Найчастіше в якості начинок для фарширування використовують:
- рибний або м’ясний фарш (а також дрібно рубане м’ясо), морепродукти, тельбухи (птиці, свинячі, телячі, баранячі, кролячі), ікру;
- крупи (каші). Наприклад, рисову крупу (в слов’янської кухні) і пшоно (в єврейській кухні) додають в фарширований перець, також рис додають при фарширування гарбуза. Гречану крупу використовують при приготуванні кров’яних ковбас і т.д .;
- шматочки ягід, фруктів, а також сухофрукти. Наприклад, при фарширування качки часто додають айву, яблука, чорнослив; в запіканку з сиру – родзинки, курагу, цукати вишні або журавлини;
- овочі, а також овочеві салати з декількох видів овочів;
- сир, бринза або сир;
- насіння і ядра (волоські і інші горіхи, кунжут, очищене насіння соняшнику, гарбуза);
- варення, шматочки шоколаду, солодкі пластівці;
- гриби.
Кожна господиня може похвалитися своєю вражаючою кулінарної ідеєю приготування страви за допомогою фарширування. Важливо не тільки правильно наповнити продукт начинкою, але і вміло його заправити спеціями, красиво подати. Деякі фаршировані страви після приготування поливають солодкими або солоними соусами, посипають рубаною зеленню, тертим сиром або горіхами, щоб надати завершальний штрих ароматичної і смакової композиції.
Особисто мені дуже подобається фарширована скумбрія, приготована оригінальним способом: