Навіть якщо ви звичайна господиня, а не шеф-кухар, напевно цікавилися кулінарними термінами, щоб мати правильне уявлення про приготування страв. Один з таких термінів – «вижаріваніе» або «вижарка», який не можна плутати зі звичайною спекотної.
Ви не помилитеся, якщо станете стверджувати, що «вижаріваніе» – це один з видів термічної обробки страв. Дійсно, вижаріваніе буквально означає «підвернути дії сильного жару», сильно прогріти, прожарити.
Все про «вижаріваніе» і «вижарку»
Вижаріваніе відноситься до одного з видів смаження (смаження), з тією відмінністю, що воно здійснюється триваліше і інтенсивно. Вижарівают зазвичай або на сухій сковороді, або з додаванням рослинної олії. Вижаріваться продукт може на сильному спеку в печі, духовці або на плиті (в сковороді, в казані, сотейнику). Вижаріваніе ставить кілька цілей:
- позбавити продукт від зайвої рідини (або жиру), висушити;
- довести до повної готовності;
- позбавити продукт від небажаного запаху;
- звільнити продукт від спор цвілевих грибів, знищити комах, можливо знаходяться всередині.
Які продукти піддаються вижаріванію або вижарке?
Вижарівают занадто соковиті овочі, якщо того вимагає рецепт (соусні кабачки, томати, перець, ріпчасту цибулю, картопляні чіпси); рибу (вижарівают до готовності, щоб не отримати отруєння); злакові культури (наприклад, квасоля, щоб видалити можливі личинки і комах зсередини); жирні види м’яса або сало.
Так в Україні дуже популярна страва шкварки, іноді іменовані «вижаркі». Готуються вони шляхом тривалої смаження підчеревина або сала, до консистенції сухого стану, коли жир витоплюється практично повністю. Їх потім можна відправити, наприклад, в борщ з грибами вешенками.
Про правила вижаріванія
Час вижаріванія залежить від кількості продукту, рівня його соковитості, від температури. В середньому 1 кг продукту вижарівается 1 годину. Не рекомендується робити занадто великий вогонь, щоб продукти не підгорає. Вогонь повинен бути невеликим або помірним, щоб інгредієнти швидше сушилися, ніж смажилися.
Посуд вибирайте з товстим дном (підійде казан, чавунна качатницю, товстостінна сковорода). Якщо хочете зменшити вміст вологи в овочі, то вижаріваніе здійснюйте з відкритою кришкою. Якщо готуєте м’ясні вижаркі, шкварки, то закрийте казан кришкою, зробіть повільний вогонь, періодично перемішуйте шматочки сала в міру витапліванія жиру.
Про інших завданнях вижаріванія
Іноді під вижаріваніем розуміють підготовку до первинного використання чавунного посуду, зокрема, сковорід для млинців. В даному випадку «вижаріть» означає «прожарити» посуд на вогні, насипавши в неї сіль, налив рослинне масло. Процедура прожарювання сіллю триває 30 хвилин, маслом – 20 хвилин. В результаті відбувається усунення неприємного запаху, що виділяється посудом, видаляються частинки іржі і залишків їжі, які перебували в найдрібніших порах поверхні, і освіту натурального антипригарного шару.
В кінці пропоную відео про приготування відмінною чоловічий закуски – шкварок з курдючного жиру: