Кінець серпня – саме час подумати про приготування про запас вітамінних та імуномодулюючих смакоти! Перша осіння хандра і застуда будуть точно не страшні, коли в чай вранці додається ложка пряного сиропу, а з духовки розносяться аромати пряних кексів, печива і пирогів. Свіжий імбир на прилавках магазинів зараз можна знайти цілий рік, тому можна варити нову порцію імбиру в цукрі завжди, коли захочеться! Дбайливі господині завжди запасають невелику баночку такого імбиру в цукровому сиропі у себе на кухні, тому що додають його не тільки в оздоровчі напої та випічку, а також в маринад для м’яса і птиці, при приготуванні креветок в воке і так далі.
Складові:
- 200 г очищеного кореня свіжого імбиру
- 250 г цукру (суміш білого і коричневого)
- 300 мл води.
приготування
- Рецепт приготування такого одночасно лікарського засобу від застуди і смачного інгредієнта для випічки і приготування м’яса дуже і дуже простий, але це не означає, що результат вас не вразить!
- Найважливіше і складне у всьому процесі приготування імбиру в сиропі – це як раз покупка цього самого імбиру.
- Знайшовши в магазині лоток з корінцями імбиру, відберіть самі пружні, що не підсохлі і не мляві. Шкурка корінців повинна бути світлою, блискучою, можливо на корінцях виявляться нирки, що, до речі, може стати приводом виростити корінь імбиру у себе на підвіконні. Відберіть корінці із середніми фракціями, а не з дуже великими або дуже дрібними. Великі корінці виявляться більш волокнистими і грубими, а дрібні ви просто замучитеся чистити, і вихід чистого продукту буде менше, ніж очікується.
- Коли імбир закуплений, можна приступати. Для початку краще приготувати цукровий сироп. Звичайного білого цукру буде цілком достатньо. Але якщо ви практикуєте використання тростинного або фарінового цукру, а також мусковадо для приготування випічки і приготування варення, то частина норми цукру можна замінити одним з них. З додаванням коричневого цукру сироп придбає карамельний колір і більш насичений і цікавий смак.
- Для приготування сиропу воду трохи підігріти. У каструлю всипати цукор і додати теплу воду, ретельно розмішати ложкою до повного розчинення цукру. Так ви будете впевнені, що на дні каструлі у вас не буде цукрових грудочок, які можуть горіти при тривалому варінні.
- Коріння імбиру очистити Овочечистка, зрізуючи шкірку і очі, нарізати невеликими шматочками по своєму смаку, або соломкою. Розмір і форма залежить, в принципі, від того, для чого ви плануєте такий імбир використовувати. Для використання у випічці, з попереднім подрібненням імбир можна нарізати побільше, для додавання в маринади і в цілющі гарячі напої – дрібніші або соломкою.
- Нарізаний імбир додати до сиропу і добре перемішати. Поставити каструлю на вогонь і довести до кипіння. Потім вогонь під каструлею зменшити до мінімального і варити, помішуючи, близько 1 години. В принципі, імбир в сиропі готовий.
- Але якщо хочеться більш густого, схожого на карамель, сиропу, або просто схожого на зацукровані цукати імбиру, то каструлю можна залишити на вогні ще на годину-півтора, не забуваючи помішувати.
- Готовий імбир в цукрі викласти в баночку, залити сиропом і дати охолонути. Закритим щільною кришкою, зберігати імбир в сиропі в холодильнику.
- Для приготування кексів та пирогів, імбир дістати з цукрового сиропу і нарізати дрібними шматочками. Для маринадів і для приготування гострих соусів такий імбир в цукрі можна пропускати через прес для часнику. А пряний сироп додавати в тепле молоко або трав’яний чай. Цікавих експериментів на кухні!