Хтось рятується від спеки, купаючись в морі, а хтось, наприклад, як я, вживаючи холодний малиновий квас. Кваси різні потрібні, кваси різні смачні! А малиновий не тільки смачний, але і корисний. Їм не тільки вгамуєш спрагу, але можна підвищити імунітет, зміцнити здоров’я і просто отримати задоволення. П’ємо квасок з чарівними бульбашками і отримуємо насолоду!
Складові:
- малина стигла – 300 г
- цукровий пісок – 100 г
- дріжджі сухі – ¾ чайної ложки
- вода тепла – близько 1,7 л.
Рецепт приготування
- У келих насипати сухі дріжджі, додати 2 столові ложки цукру і налити 100 мілілітрів теплої води. Добре розмішати вміст келиха ложкою і залишити на 20 хвилин. За цей час дріжджі активуються і на поверхні з’явиться пінка.
- Малину при необхідності сполоснути холодною водою, перебрати, видаляючи плодоніжки і скласти в чашку. Складену в чашку ягоди малини розім’яти злегка.
- У чисту дволітрову банку насипати цукор, що залишився-пісок, викласти розім’яті ягоди малини, влити дріжджову масу, а потім влити теплу воду. Добре розмішати вміст банки.
- Накрити банку чистою серветкою або одягнути на банку рукавичку. Поставити банку з майбутнім малиновим квасом в тепле місце і залишити на добу для бродіння.
- Приготований малиновий квас процідити кілька разів і розлити по пляшках, щільно закрити кришками. Розлитий по пляшках квас поставити в холодильник на 1-2 дні для повного дозрівання. Якщо можливо, то краще покласти пляшки з квасом горизонтально.
- Декілька порад:
- подавати малиновий квас охолодженим;
- таким квасом можна побалувати себе і взимку, використовуючи попередньо заморожені або перетерті ягоди малини.