Цей продукт готується просто і швидко, якщо у вас є домашня молозиво. Рецепт неймовірно простий.
Молозиво – це перше молоко у корови, отримане в той же день, як вона отелилася. За консистенцією це молоко дуже густе, жирне і має приємний кремовий відтінок (приблизно, як у пряженого молока). Воно дуже корисне за своїм складом, поживна, адже воно призначене для вигодовування теляти в перші дні життя. Також і наші дітки дуже люблять ці ласощі.
Просто так вживати молозиво людем не бажано, так як молоко це досить важке для шлунка. Але наші бабусі в селах з давніх часів запікали молозиво в духовці або печі, перетворюючи його у смачну, ніжну і солодку запіканку. Структура молозива, рецепт якого цілком прийнятний і для сучасних духовок, виходить пористою, злегка возушной, ніж нагадує молочне суфле.
Особливо корисно вживати молозиво в їжу в період хвороби або після неї, адже воно чудово відновлює сили і підтримує захисні функції організму!
Молозиво купити можна на ринку, де молочне домашнє продається.
Дивіться, купуйте цей продукт тільки у перевіреного людина, щоб він напевно був свіжим і касественним. За кольором молозиво нагадує ряжанку або пряне молоко, а по консистенції – рідке, як звичайне молоко.
Молозиво можна приготувати в духовці, як в нашому рецепті, і в мультиварці. Молозиво особливо корисно їсти на сніданок, полив його сметаною, згущеним молоком або варенням, вийде прекрасний сніданок. Воно нагадує по виду сир, тільки на смак він солодкий.
Рецепт приготування молозива в духовці зажадає 50 хвилин часу, кількість порцій – 6.
Складові:
- Домашнє молозиво – 900 мл
- Яйця – 5 штук
- Ванілін – за смаком
- Цукор білий -200 г
- Олія соняшникова – 3 столові ложки.
Рецепт молозива в домашніх умовах: етапи приготування в духовці
Холодні курячі яйця обов’язково потрібно ретельно вимити, щоб в молозиво не були мікроби. Вбиваємо яйця у велику миску, збиваємо міксером або віночком пару хвилин, щоб пінка почала з’являтися. Висипаємо для аромату ванілін і цукор. Можна ще додати цедру лимона або апельсина, родзинки або горіхи.
Знову збиваємо вінчиком до однорідної маси. Наливаємо домашнє молозиво.
Знову перемішуємо всю масу, щоб цукор розтанув. Якщо є цукрова пудра, краще її додати, адже вона швидше розчиниться в молозиві.
Форму для випічки молозива беремо без кришки, щоб вийшла гарна зажарена скоринка. Це може бути для пирогів форма, сковорода без ручки, скляна каструлька або силіконова. Наливаємо в форму соняшникову олію і пензликом розмазує його по всій формі і з боків, щоб молозиво не пристало.
Наливаємо нашу суміш в мисці в форму. Включаємо духовку на 160 градусів і ставимо молозиво запікатися в духовці.
Буде потрібно приблизно 40 хвилин. Коли починає з’являтися рум’яна кірочка, то молозиво готове. Витягуємо з духовки і перевіряємо, воно повинно застигнути і нагадувати запіканку або домашній сир.
Крем-сир – що це таке
Коли молозиво охолоне, нарізаємо його шматочками і пробуємо. Воно має приємний вигляд, вийшли бульбашки всередині, молозиво – соковите і смачне ласощі. Зберігати його потрібно тільки в холодильнику. Погодьтеся, рецепт дуже простий.
Не полінуйтеся і знайдіть на ринку свіже молозиво, особливо часто його можна знайти взимку, коли багато корови і кози плодять своє потомство.
- Салат «Пеньок», рецепт з фото
- Салат «Гніздо глухаря», покроковий рецепт з фото
- Торт «Рижик» – рецепт класичний зі згущеним молоком
- М’ясний рулет
- Білковий крем – (рецепт заварний)