Я люблю шампанське, тому в запасі завжди є пляшечка цього чудового напою. І вибираю я його дуже прискіпливо.
Будь-яке торжество рідко коли обходиться без шампанського. А вже на Новий рік цей напій просто незамінний! Але щоб насолодитися цим вином, потрібно правильно його вибрати. Причому тут слід враховувати і якісні характеристики, і власні переваги. Адже найкраще шампанське – це таке, яке не тільки зроблено правильно, але ще й подобається особисто вам.
Щоб було простіше визначитися, важливо знати деякі секрети і особливості ігристих шампанських вин.
вибираємо краще
Почнемо з того, що шампанським у нас називають будь-які ігристі вина. У всьому світі ця назва може належати тільки тим напоям, які вироблені у Франції в провінції Шампань. Вважається, що виключно в цій місцевості виноград має всі необхідні властивості для отримання потрібного смакового букета. Для виготовлення використовують тільки 3 сорти винної ягоди – піно менье, піно нуар і шардоне.
Але це зовсім не означає, що ігристі вина, зроблені не в Шампані, гірше. Якщо була дотримана технологія виготовлення і для виробництва взято якісну сировину, то смак і аромат такого напою нічим не поступається справжньому шампанському.
Наприклад, ще в далекому 1900 року в Парижі було визнано одним з кращих і завоювало Гран-Прі вино, вироблене на заводах князя Голіцина. До речі, вважається, що саме після цієї події російські ігристі вина стали носити горду назву шампанського.
критерії вибору
Отже, на що звертати увагу, купуючи пляшку шампанського.
В першу чергу – на ціну. Запам’ятайте, що дешевше 200 руб. воно не буває!
Також дивіться на зовнішній вигляд: етикетка повинна бути приклеєна рівно, акуратно. Написи зроблені чітко і без граматичних помилок. Обов’язково проставлені дати виготовлення і термін придатності, написані всі інгредієнти і т.д.
Ніяких ароматизаторів, барвників в складі бути не може! Також не буває в цьому вини і штучно доданого газу.
Сама пляшка обов’язково темна, рідина всередині – без осаду.
При покупці дорогих екземплярок намагайтеся купувати ті, які і робить, і реалізує одна компанія. Зазвичай на них є маркування “N.M.”
Як роблять справжнє шампанське
Справжнім шампанським вважається те, яке вироблене у відповідності з усіма суворими правилами технології виготовлення. Класичний процес виглядає так:
- з виноградної сировини виготовляють сухі вина;
- в залежності від бажаного результату змішують отримані напої в певних пропорціях;
- переливають в спеціальні товстостінні пляшки і додають так званий тиражне лікер (цукор, дріжджі і ще деякі інгредієнти);
- бутель добре закупорюють і укладають горизонтально;
- лікер провокує початок бродіння, з’являється вуглекислий газ, який і насичує вино.
В такому стані майбутнє шампанське лежить кілька місяців або навіть років. Коли закінчується процес бродіння, випадає осад – саме він і додає ті нотки напою, за які його так цінують гурмани. До речі, присмак зможе варіюватися від хлібного і фруктового до горіхового і навіть сирного.
Після цього вміст бутлів очищають від осаду, при необхідності додають цукровий сироп і шампанське готове до продажу.
Альтернатива такому методу – резервуарне виготовлення. Всі процеси ті ж, але проходять вони в великих ємностях (бочках, резервуарах). І період такого виробництва коротше. Саме так роблять більшість ігристих вин, які продаються на прилавках наших магазинів. Але це не означає, що «резервуарне» шампанське гірше – звичайна людина навіть не відчує різниці при дегустації. А ось фахівці стверджують, що букет такого напою завжди бідніше, ніж зробленого за класичною технологією. Відмінність класики від такого вина буде видно тільки на етикетці – вітчизняні виробники напишуть «витримане» або «класичне», а іноземні, наприклад, «Metodo Classico».
Куди гірше, якщо вам попалося сатурірованних шампанське. Взагалі, цей напій скоріше можна назвати лимонадом, ніж ігристим вином. Бульбашки в ньому з’являються після примусового газування за допомогою сифона. Якщо на етикетці написано «іскристе», «шипуче», «сатурірованних», то від шампанського там немає нічого. Швидше за все, і натурального вина там немає – барвники, ароматизатори і т.д. Ціни на такий виріб, звичайно ж, невисокі.
Види шампанських вин
При виборі важливо пам’ятати, що будь-який шампанське розрізняють в залежності від вмісту цукру:
- екстра брют (Extra-Brut) – цукру не більше 6 г / л;
- брют (Brut) – до 15 г / л;
- сухе (Dry) – 20-25 г / л;
- напівсухе (Semi-Dry) – 40-45 г / л;
- біле напівсолодке (Semi-Sweet white) – 60-65 г / л;
- червоне напівсолодке (Semi-Sweet red) – 80-85 г / л.
У французькій термінології солодким називають будь-який, в якому цукру більше 50 г / л.
Кожен вид шампанського хороший по-своєму. Але справжні цінителі вважають, що чим менше цукру, тим яскравіше і вишуканіше букет. Взагалі, існує думка, що цукор заглушає справжній смак і навіть маскує огріхи при виробництві. Але якщо ви себе до гурманів не відносите, то кислий брют і вже тим більше екстра-брют, вам сподобається навряд чи. Найоптимальніший варіант – напівсухе.
французькі виробники
З термінологією розібралися, перейдемо до торговим маркам. Якщо хочеться справжнього шампанського, то, звичайно ж, варто придивитися до виробників Франції. Тільки важливо відразу з’ясувати – дешевої така покупка точно не буде. Втім, і доступною теж – не скрізь можна купити справжню продукцію провінції Шампань. Якщо ж зважилися спробувати, то вибирайте тільки кращі бренди.
Мабуть, найвідоміша марка, яка очолює рейтинг кращих вин Франції вже не одну сотню років, – Вдова Кліко (Veuve Clicquot Ponsardin). Засновниця цього бренду була одержима виноробством і вдосконалила технологію виготовлення максимально, досягнувши небачених висот в бізнесі. Що особливо дивно для жінки, так як все це відбувалося на початку 19 ст. Найпростіше шампанське буде коштувати від 80 у.о.
Найближчий конкурент – Моет і Шандон (Moët @ Chandon). Це шампанське любили Людовик XV, Наполеон Бонапарт. І зараз саме його вважає за краще королева Англії. Але завдяки серйозним обсягами ціни на таку королівську розкіш цілком демократичні – від 70 у.о. Саме ця фірма з 1936 року випускає легендарне шампанське Дом Періньон (Dom Pérignon).
Пайпер Хайдсік (Piper-Heidsieck) – ігристе вино, без якого не проходить жодна церемонія Оскар. Його любила Мерілін Монро. Вартість стартує з 50 у.о.
До речі, шампанське цього бренду – найдорожче в світі. Мова про Hiedsieck Diamant bleu 1907 року – вартість однієї пляшки становить понад 275 тис. Доларів! Це вино було відправлено в Росію, але корабель затонув. Через кілька десятків років пляшки з дна моря дістали, і на аукціоні їх викупили російські бізнесмени.
Пол Роже (Pol Roger) – один з кращих будинків шампанських вин. Цей бренд випускає відмінне вінтажну вино, тобто таке, яке і через 30 років не втрачає своїх якостей. Ціни починаються з 80 у.о.
Попит на шампанське Боллінжер (Bollinger) перевищує пропозицію. Цікаво, що торгова марка своєю популярністю теж зобов’язана вдові. Лілі Боллінждер зробила все, щоб це шампанське стало одним з кращих.
Яке російське шампанське краще
І у нас шампанське роблять цілком гідне. Радує, що ціни на нього починаються не з таких захмарних цифр. Серед величезної кількості фірм-виробників варто виділити ці:
- Агрофірма Абрау-Дюрсо (нагороджена різними медалями, неодноразово отримувала Гран-прі);
- ВАТ «Корнет»;
- ВАТ «Московський комбінат шампанських вин»;
- АТЗТ «Ігристі вина»;
- ТОВ «Рісп».
Дуже смачні кримські вина – унікальні погодні умови дають можливість отримувати виноградне сировину, яке деякі цінителі вважають навіть краще французького. Наприклад, я завжди намагаюся купити Брют заводу шампанських вин Новий Світ. Це чудове кримське шампанське, одне з кращих.
З чим і як подавати
Подавати цей благородний напій теж важливо правильно. Обов’язково вибирайте келихи зі скла або кришталю правильної форми. В ідеалі – високі «тюльпан» або ж «флейта» Саме ці келихи дозволяють довго «грати», яскравіше презентуючи і даючи можливість відчути всю повноту смаку і аромату шампанського.
За етикетом допускаються ще й келихи «кубок», але такий посуд не підходить, якщо вам важливі саме смак, а не естетика. Через велику площі поверхні і невеликої глибини бульбашки випаровуються дуже швидко.
Подають шампанське практично до будь-яких страв, але враховують сорт і вид вина. До десертів підходять більш солодке. А з морепродуктами, сирами, і деякими м’ясними стравами відмінно поєднується брют або сухе.
До речі, вважається, що фрукти і шоколад – відмінне доповнення шампанському. Насправді, це не зовсім вірно. Наприклад, гіркий шоколад взагалі не варто поєднувати – він перебиває вишуканий смак цього вина.
В кінці трохи рад від досвідченого сомельє: