Коли в житті настає момент гігантського врожаю або ви вирішуєте, що більше не буде ніяких маринадів і є місце тільки здоровим способам заготовок на зиму, насамперед на думку спадає покупка електричної сушарки. Мабуть, що саме сушарка є найлегшим і ледачим, в плані вашої участі, агрегатом, який здатний переробити все те добро, яке вже зібрано по кошиках і відрах, а також падає з дерев і дозріває на грядках. Ви запитаєте, а що ж крім яблук і грибів можна сушити? Та практично все! Практично всі овочі, трави, фрукти, овочі, навіть ягідне пюре! Але ось хороший питання, яку для всього цього процесу вибрати сушилку? Перебираючи купу форумів і інтернет-магазинів з суперечливими коментарями і відгуками, з незліченною кількістю технічних параметрів і призначених для користувача характеристик, ви все одно можете залишитися без потрібного агрегату на вашій кухні, на жаль. А між тим, вибір сушарки – не така вже хитра завдання.
Все що потрібно знати, це необхідна потужність! Скажімо, якщо ви хочете насушити трошки грибів, зелені і липового цвіту для зимових чаїв, то вам підійде навіть звичайнісінька і малопотужна сушарка до 250 Вт, просто тому, що вона впорається з цим завданням. Якщо ж у вас, наприклад, в саду 4-5 яблунь, які загрожують урожаєм, то збільшувати обороти просто необхідно. У вас в активі має бути не менше 500 Вт, щоб управлятися вчасно!
І другий важливий параметр, на який потрібно звертати увагу, це температура. Не секрет, що різні види продукції має сенс сушити при різних рівнях нагріву. Маневр з температурними режимами дозволяє творити вам справжні чудеса на кухні!
І, мабуть, в цьому сегменті сушарка Tefal Fruit Air DF 1008 здатна видавати потрібну якість за прийнятною ціною.
Важливі характеристики сушарки і дрібниці
По-перше, TEFAL – впізнаваний бренд, і якщо ви вже щось пользуете на своїй кухні від цього виробника, то знаєте, чого очікувати. По-друге, потрібна потужність, 525 Вт. Важливо, що сушарка пропонує також цілий спектр температурних режимів, а це значить, що при правильних температурах можна сушити зелень, і в’ялити томати. Усе інше, за великим рахунком не настільки важливо, але може стати приємним бонусом.
Електрична сушарка Tefal DF 1008 забезпечена 5 піддонами і додаткової силіконової вкладкою для соковитих продуктів, а також для сушіння ягідної або фруктової пастили. На цій же вкладці можна в’ялити на зиму томати. Пропонується 4 режими роботи для цієї сушарки: обдув і три температурні, 40, 60 і 75 градусів. В принципі, більшість зелені, овочів і фруктів, і навіть горіхів відмінно висохнуть в діапазоні температур 40-60 градусів і потім дбайливо охолонуть в режимі обдування перед упаковкою на зберігання. Режим в 75 градусів – це можливість не тільки сушити, а й в’ялити. Томати, рибу, тонко наструганное і мариноване м’ясо для пікніків і душевних посиденьок. Все це означає, що спектр ласощів розширюється за межі звичних уявлень про можливості агрегату.
Досить тямущою виявиться і невелика інструкція про те, що може ця сушарка. Звичайно, основні продукти і час сушки є і на самій кришці сушарки. Інструкція містить більш розгорнуту інформацію, до того ж корисну, на основі якої користувач з хазяйської прикидкой і раціональністю зможе придумати ще масу нових можливостей цього агрегату.
З точки зору габаритів сушарка теж радує. Приємна еліптична форма, досить компактні розміри дозволяють встановити її як на столі, так і на широкому підвіконні. Разом з тим, з огляду на наявність дворічної гарантії виробника, зберігати сушилку доведеться в пакувальній коробці, а вона зроблена з запасом обсягу з урахуванням пінопластових прокладок. Але воно так і має бути, конструкція у сушарки легка і для транспортування досить тендітна, одні гратчасті пластикові піддони чого варті!
Ложка дьогтю
До речі, саме піддони можуть стати вразливим місцем сушарки і деформуватися при інтенсивному і тривалому нагріванні до 75 градусів. Це потрібно мати на увазі і давати сушарці перепочинку, хоча в інструкції по експлуатації нічого про це не сказано. Можливо, що при тестуванні моделі такої істотного навантаження просто не задавалося.
Другий не дуже зручний момент також пов’язаний з піддонами. Основна їх частина, на якій все, власне і сушиться, виконана у вигляді досить великої решітки. Для того, щоб розкласти нарізані для сушки продукти, це не критично, разом з тим, коли смужки болгарського перцю або, скажімо, часточки лука, висихають, вони починають через ці отвори провалюватися і падати на вентилятор вниз. Це незручно, погодьтеся. Вирішити цю проблему, тим часом, досить просто. З органзи вирізаються еліпси за трафаретом піддонів з віконцем посередині, застеляються в них перед сушінням, а вже на тканину викладається потрібний продукт. Це вже зовсім інша справа! Тканинні вставки відмінно миються і служать довго, і, до речі, при використанні таких вставок мити самі піддони вже не доведеться. Погодьтеся, це навіть плюс, ніж мінус, тому що випрати 5 тканинних вставок набагато простіше, ніж мити і сушити гору з 5 пластикових піддонів. Справедливості заради варто відзначити і той факт, що така конструкція піддонів є загальним трендом для практично всіх сушарок.
В принципі, інших неприємних моментів або складнощів сушарка Tefal DF 1008 не доставляє.
Приховані можливості вашої сушарки
Допитливий читач уже загострив увагу на мелькають по тексту тут і там згадки про те, що може потрапити на піддони сушарки Tefal DF 1008. Так-так, все те, про що вже написано і навіть більше!
Ця сушарка з достатньою потужністю і варіативним температурним режимом може стати вашим великим другом на кухні! Найбільше її по достоїнству оцінять, в першу чергу, дачники, які з початку весни краптят над грядками і в садах, а по осені не знають, як встигнути переробити гігантські врожаї. Але не також варто забувати і про тих, хто любить прогулянки лісом, збирання грибів, ягід і різних цілющих рослин, їм ця сушарка стане в нагоді не менше.
Сушка яблук в сушарці
Отже, що ж може Tefal DF 1008?
Стандартний набір, який ви знайдете в інструкції, вас вже вразить. Так-так, крім грибів і яблук там ще всіляка зелень і овочі. Але це можуть і всі інші сушарки. Одним з незаперечних переваг цієї конкретної сушарки є режим сушіння на 75 градусів. Це означає, що в’ялені томати, в’ялена качина грудка і навіть яловичина Beef Jerky до пива вам по плечу! І ще це означає, що сушарні не буде припадати пилом у вас зиму, весну і половину літа, адже в зимовий час і навесні в ній можна сушити дрібну плотвичку до пива і рятувати некондицию врожаю після зимових ревізій. Травень – час заготівлі молодий і ароматної зелені, лікарських первоцвітів.
І головне, чи потрібно говорити, що сушка – мабуть, разом з заморожуванням, самі «здорові» методи заготівлі запасів на зиму, адже ніякої солі, цукру, зайвого масла і оцту там немає!
Так що сушарка на вашій кухні – це зовсім не розкіш, а скоріше елегантне доповнення до здорового харчування і способу життя. Порівняйте різні способи сушіння фруктів.
Замість епілогу ідеї в подарунок
І наостанок дозвольте поділитися кількома креативними ідеями в тему. Йтиметься про … новорічних подарунках! Причому тут сушарка, запитаєте ви? Вся справа в тому, що саме в сушарці ви зможете вже зараз зробити самі «дорогі» і самі що ні є «рукодільні» подарунки для всіх знайомих. І це можна зробити неспішно і зараз, а не шукати час в щільному графіку минає грудня і року, щоб пробігтися по магазинах у пошуку нікому особливо не потрібних сувенірів. Помічником у цьому творчості нам буде, в першу чергу, вся некондиция від зібраного врожаю. Ну, погодьтеся, зберегти до весни гігантську буряк або морква, великий лук і часник, а також яблука дуже непросто! І з’їсти все томати, які дозріли в раз, теж важко. Але все це можна відмінно висушити і зав’ялити у вашій сушарці. І проблем, куди подіти ці гігантські екземпляри, більше не буде!
Подарунок номер раз. Ароматні спеції. На 5 піддонах вашої сушарки Tefal DF 1008 укласти нарізані соломкою овочі: 1 піддон з цибулею, 1 піддон з морквою, 1 піддон з болгарським перцем, 1 піддон з часником, кореневої петрушкою з корінцями і стеблинками, і на що залишився, п’ятий накидайте кріп, трохи зелених листочків і стебел моркви для аромату. Висушіть всі овочі, пару раз переставляючи піддони спочатку на 60, потім на 40 градусах, і ще 1 годину на охолодженні охолодіть. Сухі овочі складіть в блендер і подрібніть до потрібного розміру на свій смак. У вас вийде дуже ароматна і 100% натуральна приправа для супів, бульйонів, соусів, рагу і запіканок … да для чого завгодно! Додайте ярус буряка при сушінні і у вас буде відмінна суха заправка для борщу. Для любителів погарячіше можна зробити гостру спецію для м’яса і шашлику з перцем чилі. Приправу розсипте по пакетиках на замку зіп-лок або по невеликих банках з кришками, щоб не відсиріли і покладіть в темний прохолодний шафа. У грудні потрібно буде підібрати гарний мішечок і готовий відмінний подарунок! Такого другого сувеніра точно ніхто не подарує, а вже скільки подяк ви отримаєте!
Подарунок номер два. Кухонна сіль з приправами. Додайте до висушеним овочам великої морської солі і розсипте суміш в невеликі баночки, щільно закрийте. Оформити подарунок можна в рустикальном стилі, обернувши верх баночки мішковиною або мереживний невеликий серветкою і перев’язавши шнурком. Ця ароматна сіль відмінно приживеться на кожній кухні!
Подарунок номер три. В’ялені томати в маслі. Ось рецепт в’ялених помідорів в духовці. А тепер рецепт для сушарки. Стиглі томати для салатів і запікання люблять все. Ось тільки за серпень господині відчайдушно не знають, як встигнути все їх переробити. Є чудовий вихід не тільки прилаштувати червонобоких м’ясистих побратимів, а й припасти для гостей безпрограшні сувеніри. М’ясисті, але невеликі томати розрізати на половинки. Насіння вийняти і обсушити. Змішати 3-4 столових ложки оливкової олії, пряних трав і пару пучок дрібної солі і цукру, трохи нагріти. Вилити суміш у велику миску і викласти туди підготовлені томатні половинки. Викупати помідори в масляній заправці, струсити надлишки і викласти на піддони. Сушити при 75 градусах, а потім при 60 градусах до бажаного стану. Теплими в’яленими томатами набити в невеликі чисті баночки, залити підігрітим оливковим маслом. Банки щільно закрити і зберігати в темному прохолодному шафі. Приклейте на баночку забавну етикетку, поставте в відповідний пакетик і тримайте напоготові! Маючи в запасі кілька таких баночок, ви ніколи не будете захоплені зненацька несподіваними гостями.
Подарунки номер чотири і п’ять. Трав’яні збори. Не секрет, що за новорічними святами настає час активного догляду за собою, підготовки до пляжного сезону і детокс-програм. Крім теплих в’язаних шкарпеток для будинку або тренажерів можна подарувати і два абсолютно чарівних подарунка: мішечок з відчуттями і коробку з трав’яним чаєм. Для цього вирішите, які трави ви хочете заготовити, зробіть запаси на прогулянці в ліс і висушіть на піддонах трави в режимі 40 градусів. Остудіть на охолодженні близько години. З красивою холщевой тканини зшийте мішечки, підберіть красиві зав’язки. Розсипте акуратно суміш трав і затягніть. Зберігати такі мішечки до використання потрібно в герметичній ємності або в пакеті з замком. Такі мішечки кладуть під подушку для гарного сну. Для чаю висушені трави висипте в красиву жерстяну коробку з щільною кришкою, поставте в подарунковий пакет і прикріпіть листівку з побажаннями.
Ось так, починаючи з необхідності прийняти рішення про покупку сушарки для утилізації надлишків урожаю, можна вирішити питання не тільки переробки врожаю, а й з подарунками для всіх близьких і знайомих. Однак розлучитися з цими подарунками важко, так хочеться все це багатство залишити собі. Майте це на увазі і сушіть з запасом!
Вдалої покупки і експериментів на кухні!