Варення з груш – найулюбленіше! Після малинового варення, звичайно. Грушеве варення з домашніх груш завжди виходить з приємним медовим ароматом, бурштинове, злегка тягуче. Воно ідеально для зимових чаювань, для приготування десертів, для подачі до морожное і як самостійне ласощі для ласунів.
Традиційно готують варення, нарізаючи їх часточками. Але один з кращих варіантів для приготування варення в домашніх умовах – з цілих груш.
Варення з райських яблук
Інгредієнти для варення з цілих груш:
- 1 кг груш;
- 600 г цукрового піску;
- 1 стакан води;
- 1/4 чайн. ложки лимонної кислоти.
Як приготувати варення з цілих груш
Для варення краще взяти груші твердогоо сорти – вони краще зберігають свою форму при тривалій повільної варінні. Можна використовувати сорти як культурні, так і дикі дрібні груші, з яких грушеве варення виходить ще більш бурштинове, тягуче, медово-смачне.
Груші підготувати: помити, обсушити, видалити хвостики і суцвіття, як показано на фото.
Приготувати сироп длля варення з цілих груш. Для цього змішуємо воду з цукром і на середньому вогні нагріваємо, доводячи до кипіння. Не забувайте помішувати солодкий сироп.
Кожну грушу кілька разів проколоти виделкою або зубочисткою і помістити в киплячий сироп. Проварити груші протягом 15-20 хв на середньому вогні, потім вимкнути плиту і залишити при кімнатній температурі не менше, ніж на 5 годин.
Таким чином уварюємо груші 3-5 разів, все залежить також і від того, яке саме варення ви хочете зварити. Чим більше кип’ятіння, тим воно густіше і темніше. На заключному етапі всипати лимонну кислоту і добре перемішати. Зменшити вогонь, щоб варення продовжувало повільно кипіти.
Гаряче готове варення з цілих груш розкласти в заздалегідь підготовлені банки.
Після цього закатати банки стерильними кришками. Перевернути їх догори дном і укутати до повного охолодження, після чого їх можна прибрати на зберігання в підвал або комору.
Смачного!
Як приготувати варення з цілих груш розповіла Ольга.
Варення з пелюсток троянд
Варення з груш на зиму від Олени Тимченко: