Мочені яблука в нашій родині на зиму заготовлювала прабабуся, і її рецепти збереглися до сих, якими ми із задоволенням користуємося. Варіантів заготовки яблук – маса, на будь-який смак. У діжку чого тільки не додають: це може бути білокачанна капуста, листя фруктових дерев і ягідних кущів, ароматні трави (лаванда, м’ята, чабер, кінза і інші), найрізноманітніші сильним або пряні спеції, квас і мед, лимон і гірчицю.
Вимочування – один з найпростіших і швидких способів заготовки яблук на зиму, які триває 1-1,5 місяці, після чого остаточно можна сказати, що вони повністю готові. Мочені яблука зберігають більшу частину своїх корисних властивостей, їх подають як десерт самостійно або з медом, додають в салати і закуски, активно використовуються для приготування страв в пост. Зберігаються такі заготовки, як правило, в середньому до середини літа наступного року. Але багато що залежить від сорту яблук, способу і часу заготовки.
Мочені яблука відмінно підходять в якості легкого гарніру до важкого м’яса – смаженого гусака, запеченої баранини, запеченої качці з начинкою, як один з компонентів холодних супів (наприклад, для холодник, окрошки), і, само собою, для салатів.
Тут я вирішила зібрати воєдино всі перевірені рецепти мочених яблук нашої сім’ї з корисними порадами, якими ви обов’язково скористаєтеся.
Які яблука вибирати для вимочування і ще трохи корисних порад по заготівлі
- Зазвичай рекомендуються використовувати тверді пізні і зимові сорти (вони краще зберігають свою форму) без ознак псування і вм’ятин. Найбільше підходить, Тітовка, антонівка (рецепт мочених яблук в капусті), пепінка, аніс. Прабабуся, зібравши урожай, завжди розкладала їх в сухому сараї на дерев’яній поверхні, щоб яблука відлежалися 2-3 тижні, і тільки після цього приймалася до заготівлі.
- Якщо у вас немає власного саду, придбайте яблука у місцевих садівників і дачників, так як привізні часто можуть бути оброблені спеціальними хімікатами для продовження терміну зберігання, що згубно позначиться на смаку і формі мочених яблук. Більш того, такі хімікати будуть виділяти токсичні речовини, що небезпечно для здоров’я.
- Перед заготівлею плоди потрібно добре вимити, а листя – вимочити в холодній воді кілька годин.
- Завжди тримайте запас холодної кип’яченої води, щоб підливати, так як перший час яблучка активно будуть тягнути в себе рідину.
- Найкраща посуд для вимочування – дерев’яні або керамічні діжки, слоїки.
- 10 л розсолу вистачає на різну кількість яблук. Орієнтовна кількість – 2-2,5 відра!
- Кількість продуктів для розсолу потрібно зменшувати або збільшувати пропорційно. У будь-якому випадку, не бійтеся проводити власні кулінарні експерименти.
Готуємо!
Мочені яблука з медом, базиліком і м’ятою – мій найулюбленіший рецепт
Улюблений тому, що яблучка виходять хрусткі, з легким різким, але солодкуватим присмаком і пряним ароматом. Подавати найкраще холодними.
Складові:
- 10 л води
- 500 г квіткового меду
- 170 г солі
- 150 г житнього борошна
- 1 великий пучок м’яти
- 1 великий пучок базиліка
- 2 великі жмені листя смородини
Як приготувати мочені яблука з медом і базиліком
Готуємо розсіл. Воду закип’ятити і остудити до теплого стан, додати мед, сіль, борошно і добре перемішати, щоб всі продукти розчинилися. Розсіл остудити повністю.
На дно керамічної діжки тонким шаром укласти частина смородинового листя. Зверху укладати шарами яблука, перекладаючи їх гілочками м’яти, базиліки і листям. Останній шар укрити листочками, зверху накрити тарілкою і поставити вантаж. Акуратно залити підготовлений розсіл. Витримувати 28-42 дня при температурі від +14 до +17 градусів.
Мочені яблука з горобиною
Досить популярний спосіб заготівлі. Горобина надає особливий специфічний смак. Такі яблука добре подавати як закуску, розрізавши на часточки, приправивши зеленим луко і ароматним соняшниковою олією.
Складові:
- 10 л води
- 3-3,5 кг горобини
- 500 г цукру
- 150 г солі
Приготування мочених яблук з горобиною
У холодній кип’яченій воді розчинити цукор і сіль. Яблука укласти в діжку, пересипаючи чисто вимитого горобиною, і залити підготовленим розсолом. Встановити зверху вантаж і залишити в прохолодному місці мінімум на два тижні, підливаючи по необхідності чисту кип’ячену холодну воду.
Кислі мочені яблука – майже класичний рецепт
Класика жанру – кислі яблука з вишневим листям. У нашій родині ми обов’язково заготовляємо невелику керамічну каструльку таких яблучок. Ідеально використовувати для зимових салатів з квашеною капустою, солоним перцем, морквою по-корейськи і інших овочевих закусок. Надають особливу кислинку і розпалюють апетит!
Складові:
- 10 л води
- 150 г цукру
- 150 г солі
- 4-5 великих жмень вишневих листя
Приготування кислих яблук
Воду закип’ятити, розвести в ній цукор і сіль, остудити. Вимиті яблука укласти в діжку, перекладаючи чистими вишневими листям. Залити розсолом, зверху не забути поставити під гніт. Прибрати в підвал на 2-3 тижні, після чого можна знімати першу пробу.
Рецепт пікантною закуски: мочені яблука з гірчицею
Складові:
- 10 л води
- 3 склянки житнього борошна *
- 3-4 жмені житньої соломи
- 10-12 ч.л. гірчичного порошку
- 100-120 г солі
* Обсяг склянки 250 мл.
Приготування мочених яблук з гірчицею
Гірчичний порошок залити окропом і розвести. Житнє борошно заварити гарячою водою і дуже ретельно розмішати, щоб не було грудок.
У холодній кип’яченій воді розчинити сіль, заварену муку, розведену гірчицю і розмішати. Яблука викласти в застелена промитої соломою діжку, залити розсолом і поставити під гніт. Залишити в підвалі приблизно на 30-45 днів.
Вдалих заготовок і смачного!