Оксамитовий камамбер, таледжо з красивою помаранчевої скоринкою і благородна гонгорзолла – сири з пліснявою заворожують неповторним і особливим присмаком.
Досвідчені кулінари використовують ці продукти в якості приправи, щоб облагородити страву, адже в кожному шматочку – унікальна смакова гамма з яскраво вираженими специфічними нотками.
Сири з пліснявою з’явилися випадково ще в Середні століття, завдяки забудькуватості французького пастуха, який похапцем залишив в печері шматок молочного продукту і кусень житнього хліба. Повернувшись через місяць, виявив запліснілий обід. Пастух вирішив продегустувати і здивувався його пікантному смаку з пряними нотками. Так з’явився перший делікатес з білою м’якоттю і зеленими прожилками – рокфор. У деяких технологіях виробництва блакитного сиру до сих пір використовують борошняний виріб для утворення цвілі.
Сири відрізняються м’якою текстурою, щільною скоринкою різних відтінків, яскравим ароматом і пікантним смаком з приємними характерними нотками. У продукту невисока температура плавлення, деякі сорти моментально розтікаються на столі, що важливо для приготування різних гарячих страв.
Що приправити незвичайним сиром?
Пряними шматочками доповнюють сирне асорті, викладаючи в самому кінці (за годинниковою стрілкою), щоб своїм насиченим букетом вони не перебили смак інших компонентів. Специфічні нотки продукту з цвіллю легко відтінити, доповнивши закуску волоськими горіхами або Пеканов, синім виноградом, соломкою, соковитою грушею, часточками мандарин. Делікатес прекрасно гармонує з медом, гарбузовим чи інжировим джемом, сухофруктами.
Гарячі бутерброди або брускетти з розплавленої горгонзола, помаранчевим сиром або брі – чудове доповнення для суп-пюре, солодкого чаю, легкого перекусу. Закуску з горгонзола можна доповнити тонким шматком хамона або прошутто, а брі – запеченим перцем, помідорами, базиліком.
Шматочки з цвіллю можуть входити до складу різних закусок: в фарш для розтягаїв, сирну масу для профитролей, тарталеток і овочевих човників, вирізаних з огірків, помідорів, стебел селери. Іноді додають в паштет під час подрібнення інгредієнтів. Брі, горгонзола, реблошон надають дивовижне післясмак сирним кулькам (холодним або підсмаженим у фритюрі).
Сири з пліснявою – чарівний компонент для овочевих, м’ясних і фруктових салатів. Горгонзола і брі прекрасно поєднуються з кавуном, ягоди облагороджують камамбер. Черрі або сік цитрусів допоможуть відтінити незвичний смак делікатесу, листя салату додадуть страві освіжаючі нотки, а рукола – пікантність. Легкі овочеві салати доповнюють кедровими або мигдальними горіхами, заправляють кисло-солодкими соусами, приготованими на рослинному маслі або вершках.
Наш рецепт: салат з горгонзола і помідорами.
Соусу для холодних страв готують з блакитних сирів, додаючи олію, фреш цитрусів, бальзамічний оцет. Заправка часто використовується для оригінального салату, приготованого з яблук, стебла селери і винограду. Однак нею приправляють овочеві або фруктові страви. Шматочками делікатесу доповнюють інші холодні соусу (вершкові, сметанні, цитрусові, медові, майонезні).
Пряний сир кидають в гарячі вершкові соусу, щоб надати страві специфічні нотки, ефектно підкреслити смак компонентів. Можна використовувати один або кілька видів молочного продукту (брі, таледжео і горгонзолу). Заправка хороша для пасти, різотто, овочевих запіканок, страв з курячого або індичого філе, яловичини і свинини. Її можна додати в запечена картопля або подати окремо до соковитого стейку. Однак ніжну телятину, дичину і морепродукти (виняток мідії та коктейльні креветки) не варто доповнювати занадто насиченим соусом, щоб не втратити витончене післясмак компонентів.
Піца, запіканки, киш лорен, тарта, звичайні пиріжки і інша випічка з дріжджового, пісочного, листкового тіста набуває вишуканий букет, якщо кинути пару шматків рокфору або камамберу. В якості начинки беруть ягоди, фрукти, м’ясо птиці, овочі, суміш Гауді і моцарели (будь-яких молочних продуктів з нейтральним смаком). Піца «Чотири сиру» без горгонзоли вийде прісної і нудотно. Делікатес додають в тісто замість скибочок Емменталя або стружки пармезану.
Шматочком блакитного сиру можна облагородити першу страву, додавши в самому кінці приготування або виклавши зверху при подачі. Розігрівати остиглий суп потрібно акуратно, щоб крупинки делікатесу не опустилися на дно каструлі і не пригоріли. З таледжо, горгонзола або камамбером виходять прекрасні грибні, овочеві, солодкі страви. Заворожують ароматом і смаковими якостями крем-супи з брокколі, гарбуза або цвітної капусти з скибочкою брі, рокфору, реблошена.
М’ясні страви також хороші з вишуканим продуктом. Куряче філе можна зафаршіровать скибочкою брі або рокфору, додавши кедрові горішки. Відбивні по-французьки вийдуть неперевершеними, якщо до тертого Ементаль покласти покришений горгонзолу або пластинки сиру з червоною скоринкою. Кордон Блю вийде більш насиченим і незвичайним, якщо шинку встелити шматочками делікатесу.
Десерти з благородними сирами – незабутнє блюдо з чарівним смаком! Пряними скибочками фарширують яблука, груші, айву, ківі, додають в фініки, приправляючи кленовим сиропом і горіхами. Всілякі крему і соусу, муси і пудинги виходять з більш інтригуючим післясмаком. Розплавленим сиром можна поливати фруктові салати, а щоб він вийшов більш тягучим, потрібно влити кілька крапель спиртного напою.
Як не зіпсувати страву своєрідним сиром?
Сир з пліснявою – специфічний делікатес, тому кулінари строго дотримуються Грамівка рецептів (не більше 40-ка грам на порцію).
Продукт не сполучається з насиченими солоними продуктами: бринзою, слабосоленої сьомгою, оселедцем, маринадом. Небажано додавати в томатні соусу, а також в страви, коли необхідно підкреслити натуральний смак основних компонентів (карпаччо, овочева ікра, аджика). Не варто доповнювати занадто гострі і пряні страви. Делікатес переб’є вишукане післясмак червоної риби або палтуса.
Легко зіпсувати десерти і соусу, в рецептурах яких потрібно дотримуватися точної Грамівка: деякі види чизкейка, мармелад, карамель, горіхова заправка. Через одного шматка може не вийти очікувана консистенція страви.
Не варто кидати в заварне, пісочне або листкове тісто, інакше після випікання погіршитися текстура вироби, а бісквітні коржі можуть не піднятися під вагою сиру. Делікатес не варто додавати в морозиво, адже його небажано переморажівать.
Продукти з нейтральним смаком можна доповнити сирами з більш яскравим букетом (горгонзола, таледжео). Щоб підкреслити ніжне блюдо з витонченим смаком, кулінари рекомендують використовувати делікатеси з білою цвіллю або кинути кілька грам блакитного сиру.
Якщо є сумніви, що благородний сир підійде до салату, краще відсипати порцію страви, кинути пару шматків і спробувати. Нерідко кухаря відкривають нову смакову палітру для майбутніх кулінарних шедеврів.
Сири з червоною скоринкою можуть бути занадто специфічними, часом з неприємним запахом. Вони зіпсують будь-який продукт з делікатним смаком, тому їх не використовують у випічці, ніжних супах або десертах. Краще кинути 20 грам в вершковий соус і подати до м’яса (курячої грудях, свинині) або додати в салат, порізавши дрібними шматочками.
Оригінальна скоринка сиру не завжди розплавляється разом з серединкою, тому в супи або соус її не варто додавати. Білу або помаранчеву оболонку делікатесу можна зрізати, дрібно покришити і кинути в начинку.
Щоб не купити вже зіпсований делікатес, до сиру потрібно придивитися: виражений запах аміаку або антибіотика, будь-які темні плями на оболонці, що випливає рідина мутного відтінку вказує на зіпсованість продукту.
Шкода і користь сиру з пліснявою
Через цвілевих культур сирні делікатеси небажано вводити в щоденний раціон. Не варто забувати, що пеніцилін – антибіотик, тому продукт небажано вживати перед здачею аналізів, коли потрібно виключити ці препарати. Лікарі не рекомендують їсти вагітним і дітям. Часте вживання порушує мікрофлору кишечника, провокують появи дисбактеріозу, розлад кишечника, порушуючи роботу шлунково-кишкового тракту.
У невеликих кількостях (близько 50-ти грамів на добу) рокфор, камамбер і помаранчеві сири необхідні. Вони багаті кальцієм, протеїнами, вітамінами і солями фосфору, амінокислотами. Завдяки цвілі, їжа відмінно засвоюється організмом.
як зберігати
Зберігати незвичайний продукт бажано в тій же обгортці, в якій продавався. Блакитні сири загортають в щільну фольгу, щоб зберегти вологу, а камамбер викладають в коробку. Якщо упаковка якимось чином ушкодилася, продукт краще викласти на пергамент, а після загорнути дихаючої харчовою плівкою або перекласти в ємність з кришкою. Фольгу не варто використовувати, так як її частинки можуть пристати до вологій поверхні сиру, що небезпечно.
Знаючи, як правильно використовувати екстравагантні сири, звичайний рисовий суп або млинці з м’ясом можна перетворити на вишукану і яскраве страва!
Автор: Тетяна Борщук.
В кінці хочу запропонувати відео з прикладом приготування дуже простий закуски з сиру з пліснявою і винограду: