Літо обсипає нас щедрими дарами природи: овочами, ягодами, фруктами … Але з приходом холодів цієї смакоти стає все менше, тому господині поспішають зробити заготовки завчасно. Хтось любить домашнє варення і повидло, хтось вважає за краще готувати на зиму заморожені фрукти і ягоди. Але якщо ви любите компот із сухофруктів, то вам не обійтися без сушіння плодів. Тому що компот з заморожених фруктів, які тепер доступні у продажу повсюдно, все-таки має трохи інший смак.
Спосіб 1. На папері
Найлегший спосіб заготовити сухофрукти – просто розкласти фрукти або ягоди на твердій поверхні, засіяна папером. Звичайно ж, перед цим плоди потрібно ретельно вимити і нарізати на дольки.
Яблука нарізані часточками і підготовлені для сушіння.
Шматочки фруктів не повинні бути занадто тонкими – в такому випадку, з них зникнуть всі корисні речовини, а самі часточки перетворяться в сухарі. Крім того, при нарізанні фруктів варто звернути особливу увагу на їх якість (подивитися, червиві вони чи ні). Якщо яблука чи груші трохи зіпсовані, ці ділянки потрібно обов’язково видалити.
Сушити фрукти на папері найкраще на вуличному сонце. Але якщо ви живете в багатоквартирному будинку, влаштувати «солярій» для фруктів можна на балконі або на підвіконні. Як правило, трьох-п’яти днів цілком достатньо, щоб висушити стандартні фрукти – яблука.
Спосіб 2. Сушка в духовці
Цей спосіб сушіння фруктів відрізняється від першого швидкістю: духовка прискорює сушку і рум’янить плоди. Для того щоб висушити яблука в духовці (як варіант, в електродуховці), потрібно нарізати їх на часточки і викласти на деко. А якщо габарити духовки дозволяють, то на два-три дека відразу. Яблука висохнуть за 30-40 хвилин при температурі 200 градусів.
Здавалося б, що може бути простіше – нарізав фрукти, розклав на деку, а духовка швиденько їх приготує? Але і тут є свої нюанси. По-перше, сушити фрукти потрібно у відкритій духовці (якщо її закрити, яблука просто спечуть). Але ж далеко не кожен з нас зможе витримати таку «парилку» на кухні, та ще й у розпал літа!
По-друге, потрібно уважно стежити за станом яблук в духовці, щоб не пересушити їх. Зайві 10 хвилин – і ваші фруктові часточки перетворяться на вуглинки.
Сушені яблука в духовці.
Спосіб 3. Сушарка для фруктів
Дегидратор – так солідно називається електроприлад, що позбавляє фрукти вологи. Сушарка для фруктів – відмінне придбання, але тільки якщо у вас на кухні є місце для ще одного агрегату. Він споживає зовсім небагато електроенергії і, в той же час, швидко висушує фрукти.
Для себе проблему нестачі місця на кухні я вирішила в такий спосіб. Відвезла електричну сушарку на дачу. По-перше, сушаться свіжі плоди, тільки зібрані в городі. По-друге, висушений урожай легше везти додому.
Безсумнівний плюс сушарки для фруктів в тому, що її можна налаштувати на певний час і режим: не потрібно без кінця заглядати в прилад, перевіряючи, чи готові сухофрукти. Але якщо ви хочете висушити лише невелика кількість яблук раз в сезон, купувати дегідратор не варто – краще висушити фрукти і ягоди підручними способами (на папері або в духовці).
Вибирайте будь-який із способів сушки фруктів і приступайте до цій потрібній справі. Як би там не було, сухофрукти взимку вам дуже знадобляться!
Що можна зробити із сухофруктів
Найпопулярніша страва з сухофруктів – звичайно ж, компот. Його можна готувати навіть без цукру: компот вийде солодким, якщо в нього покласти сушені яблука солодких сортів або сушені груші. Також в компот із сухофруктів можна додати родзинки, курагу і навіть чорнослив. Цей напій рекомендують пити навіть маленьким дітям, адже він нормалізує травлення.
Сухофрукти можна застосувати і у випічці: сушені яблука чи груші слід замочити в кип’яченій воді на кілька годин, щоб трохи розм’якшити їх, а потім розкласти на тесті і сформувати пиріг. Також зверніть увагу на рецепт булочок з сухофруктами. Крім того, з додаванням сухофруктів можна готувати корисну для серця суміш: курага, родзинки, волоські горіхи, мед і, наприклад, сушені яблука. Кілька чайних ложок в день цієї суміші – і ваша серцево-судинна система скаже вам «спасибі»!