У моїй родині йогурти завжди любили. Правда, самостійно їх ми ніколи не готували. Цілком влаштовували ті, що продавалися в магазині. Але з народженням дочки мені довелося здорово переглянути свої погляди на здорове харчування. Кисломолочні продукти – основа повноцінного раціону для будь-якої дитини. Тільки часи молочних кухонь вже давно пройшли, а необхідність давати дитині сир або йогурт ніхто не відміняв. Ось і вирішила я придбати йогуртницю.
Якій фірмі віддати перевагу?
Як правило, на техніці я не економлю. Був неприємний досвід придбання дешевого міксера, який згорів при першому ж використанні. Більше таких помилок намагаюся не допускати.
Спочатку я думала придбати йогуртницю фірми Moulinex. У кількох знайомих є такі йогуртниці, і відгуки про них хороші. Але якось шкода було вивалити за мінімум функцій, які виконує йогуртница, такі гроші (від 55 доларів), і я все відкладала покупку.
Коли розговорилася з матусями у дворі з приводу йогуртниць, одна з них була в захваті від йогуртниці DEX. Порівнявши ціну (майже в 2,5 рази дешевше, ніж найпростіша йогуртница Мулинекс), я все-таки вирішила заощадити. До того ж мою подругу повністю влаштовує мультиварка Dex DMC-60, фірма та сама, і це остаточно зміцнило вибір.
Комплектація йогуртниці DEX DYM-108
Комплектація йогуртниці дуже проста: разом з нагріваючим пристроєм продаються 6 пластикових трикутної форми стаканчиків з кришками і кругла пластикова чаша з кришкою. Місткість кожного стаканчика – 200 мл, а чаші – 1,5 л.
Ніяких кнопочок для початку роботи йогуртниці включати не потрібно: занурила чашу або стаканчики в саму йогуртницю, включила вилку в розетку, і процес приготування йогурту почався.
Таймера в йогуртниці немає. Хоча для мене це не є незручністю. Це ж йогуртница, а не пиріг, який може згоріти в духовці за зайві двадцять хвилин! Я приблизно засікаю час приготування, при цьому дивлюся за консистенцією одержуваного продукту і вимикаю прилад, коли кисломолочний продукт готовий.
До речі, час приготування продукту може відрізнятися в залежності від самого молока, його температури при приміщенні в йогуртницю, типу закваски, температури повітря в приміщенні. Тому краще вимикати йогуртницю в міру готовності продукту. А не чекати, коли вона самостійно вимкнеться (а йогурт буде ще не готовий або перегрітий!).
Молоко для кисломолочних продуктів
Для приготування кисломолочних продуктів я беру молоко з базару або пастеризоване молоко зниженої жирності.
Готувати для дитини кисломолочні продукти з ультрапастеризованого молока побоююся. Якою б не була технологія його приготування, не думаю, що однією лише пастеризацией можна домогтися такого тривалого терміну зберігання (близько півроку). Краще вже взяти звичайне, швидко псується молоко і закип’ятити його.
Закваски для приготування кисломолочних продуктів
Для приготування йогурту я використовувала закваски торгових марок Good-Food, Vivo, пробувала готувати йогурт з допомогою культур, що входять до складу капсул лікарського препарату йогурт.
З заквасок торгової марки Good-Food використовувала йогурт і Біфідокомплекс. Відразу ж зацікавило те, що один пакетик, вартістю близько 1,5 долара можна використовувати для заквашування до трьох літрів молока. До того ж готовий продукт можна перезаквашівать до двох разів.
Але після приготування йогурту розчарувалася. По-перше, йогурт расслоился (відійшла сироватка). По-друге, при перезаквашіваніі продукт виходить менш насиченим. Один раз навіть не вийшов йогурт при повторному перезаквашіваніі. Молоко скисло, але готовий продукт вийшов якимось Слизький, з неприємним запахом, мабуть в молоко потрапили ще якісь бактерії. Загалом, закваски Good-Food мені не сподобалися.
З заквасок торгової марки Vivo я пробувала йогурт, біфівіт і сир. Вартість одного флакона закваски – близько 1 долара. З одного флакона виходить 1 л кисломолочного продукту.
Йогурт і біфівіт у мене виходять густі, однорідні, приємні на смак. І дуже подобаються моїй доньці (що для мене є головною перевагою).
Сир досить кислий на смак. Готуючи сир за описаною в інструкції до заквасці схемою, він виходить трохи рідкуватий, але зате така консистенція і кислуватий смак дуже подобаються доньці. З одного літра молока виходить близько 300 мл сиру.
З капсул лікарського препарату «Йогурт» теж вийшов непоганий кисломолочний напій. Зазвичай я беру 5-6 капсул йогурту на 1 л молока. Правда, дитині такий напій не даю, адже капсули йогурту рекомендують давати дітям тільки після 3-х років.
Недоліки та переваги йогуртниці DEX DYM-108
Стаканчики для йогурту зроблені з пластика. Звичайно, вони міцні, не бояться падіння, але для маленької дитини все-таки хочеться, щоб йогурт готувався в скляному посуді.
Замість заводських пластикових стаканчиків можна поставити в йогуртницю скляні баночки від дитячого харчування. Їх і стерилізувати просто, і знайдуться в господарстві у кожної мами, що має маленьку дитину.
На відміну від багатьох моделей йогуртниць (навіть дорогих) DEX DYM-108 не перегріватися йогурт або кефір при приготуванні. Читала, що в сильну спеку таке трапляється і тоді потрібно наливати воду між стаканчиками або покласти серветку між йогуртницею і стаканчиками.
Смачно і просто
За допомогою йогуртниці DEX DYM-108 готувати кисломолочні продукти дуже просто. Перед сном (годин в 11-12 ночі) наливаю у велику чашу попередньо закип’ячений і охолоджене до потрібної температури молоко (40-43 градуса Цельсія), додаю закваску і включаю йогуртницю. А вранці, коли встаю (годин в 7-8), мене чекає готовий теплий смачний і корисний йогурт, який я відразу ж ставлю в холодильник на 2 години, щоб бактерії припинили працювати.
При вживанні йогурту для смаку я додаю фрукти і ягоди (банан, заморожені і подрібнені вишню, полуницю, черешню) або варення.
Моя власна оцінка йогуртниці DEX DYM-108
Однозначно, якби зараз мені потрібно було б купити йогуртницю, я б придбала цю ж модель.
Йогурт і інші кисломолочні продукти виходять чудовими. Йогуртниця повністю справляється зі своїм завданням. Я просто не бачу сенсу переплачувати за йогуртницю іншої фірми тільки за те, що той торговий бренд буде більш розкрученим або в ньому буде таймер.
Автор огляду та володарка йогуртниці DEX DYM-108 Анна Зайкина.