Українська кухня славиться не тільки варениками, але і корисним борщем, звареним з додаванням квашеної капусти, свинини і галушок. Наведемо традиційний рецепт, перевірений часом.
Сто господинь – сто борщів
Нещодавно відповідаючи на питання інтелектуальної вікторини, мені попався ось таке питання «Яку страву повинна вміти готувати будь-яка господиня?» Не замислюючись, я відповіла: «Борщ», і була права. А воно і правильно, адже це максимально домашня і ситна їжа, насичена смаком м’ясного бульйону і різних овочів, повністю гармонійна. Та й чоловіки його виділяють, називаючи королем серед перших страв. Загалом, український борщ – страва поза конкуренцією. І кожна господиня варить його по-своєму.
Пропоную один з варіантів улюбленої страви багатьох – український борщ з галушками і квашеною капустою зі свининою. Він такий яскравий, ароматний, насичений. Ніжні повітряні галушки ми зробимо з заварного тіста. Ще трохи зелені, часничку, сметани … і неможливо відмовитися. Ну, по тарілочці червоного борщу ?! Так з галушками!
Складові:
- свинина – 0,5 кг
- вода – 2,7 л
- картопля середнього розміру – 4 шт. (Близько 300 г)
- квашена капуста – 200 г
- морква середнього розміру – 1 шт. (Близько 150 г)
- буряк невелика – 1 штука (близько 100 г)
- кетчуп домашній (або томатна паста) – 5 ст. л.
- масло рослинне – 4 ст. л.
- чорний мелений перець – за смаком
- сіль за смаком
для галушок:
- борошно пшеничне вищого сорту – 100 г
- масло вершкове – 40 г
- бульйон – 180 мл
- сіль – ¼ ч. л.
- яйце куряче – 1 шт.
для подачі:
- зелень кропу – ½ пучка
- часник – 3 зубчики.
приготування:
- М’ясо добре помити і помістити в каструлю об’ємом близько 3-х літрів, налити необхідну кількість холодної води. Каструлю з м’ясом поставити на вогонь, довести до кипіння. Знявши утворилася при закипанні піну, зменшити вогонь до маленького і варити до готовності м’яса. Час варіння бульйону залежить від розміру шматка м’яса і варіюється в таких межах 1-1,5 години. Перевірити м’ясо на готовність просто – проткніть його ножем, якщо ніж входить легко, м’ясо готове. Зварене м’ясо вийняти з бульйону, нарізати на порційні шматочки. Відлити в окремі ємності 100 мілілітрів (для засмажкою) і 180 мілілітрів (для галушок) бульйону.
- Очистити моркву, помити, натерти на крупній тертці.
- Буряк очистити, помити і теж натерти на крупній тертці.
- Ріпчасту цибулю очистити, помити і нарізати невеликими шматочками.
- Налити олію на злегка розігріту сковорідку. Коли рослинне масло загостриться, викласти в нього натерті на крупній тертці буряк і морква, порізану невеликими шматочками цибулю і обсмажити овочі на середньому вогні протягом 5-7 хвилин, час від часу помішуючи.
- До обсмажують на сковороді овочів додати кетчуп (або томатну пасту), чорний перець за смаком, перемішати, додати 100 мілілітрів бульйону, тушкувати на маленькому вогні близько 10 хвилин, засмажкою повинна рівномірно змінити колір.
- Картоплю почистити, помити, нарізати невеликими шматочками. Додати порізану картоплю в бульйон зі свинини і варити до готовності.
- Промити квашену капусту, якщо вона кислуватий. Якщо немає, то пропустити цей крок. До речі, ось мій улюблений рецепт капусти http://na-vilke.ru/kapusta-kvashenaya.html.
- Коли вже картопля буде готовий, додати в каструлю овочеву зажарку, квашену капусту, посолити за смаком, при бажанні додати улюблених спецій. Довести вміст каструлі до кипіння і варити близько 5 хвилин.
- Приготувати галушки. Для цього в невелику каструльку налити бульйон, додати сіль і вершкове масло, довести вміст до кипіння.
- Коли вода з маслом закипить, додати необхідну кількість борошна. Інтенсивно помішуючи дерев’яною ложкою, заварити тісто протягом 3-х хвилин.
- Заварне тісто трохи охолодити, вбити яйце і ретельно перемішати до однорідної, без грудочок тіста, злегка липне до рук.
- Припорошив руки борошном сформувати галушки, відщипуючи від приготованого заварного тесту частина масою близько 10 грам і надаючи йому форму кулі.
- На середньому вогні в невеликій каструлі закип’ятити близько 1,5 літра води, в якій відварити сформовані галушки протягом 10 хвилин.
- Дістати готові галушки з каструлі шумівкою, давши добре стекти воді, і викласти на плоске блюдо.
- Зелень кропу помити, обсушити, дрібно нарізати.
- Часник очистити, помити, дрібно нарізати, з’єднати з дрібно порізаною зеленню кропу.
- У тарілку налити порцію борщу, покласти 5-6 приготованих галушок, посипати ароматної сумішшю зелені кропу і часнику, ну і сметанки не завадило б. Смачного!
Господині на замітку:
- Час варіння свинини залежить ще від одного чинника – її категорії. М’ясо зрілої свині вариться довше, ніж м’ясо молодого поросяти.
- У цьому рецепті можна використовувати не тільки свинину, але і курятину, яловичину, баранину. У Полтавській області України такий борщ традиційно варять на гусячому бульйоні.