Пропонуємо приготувати сьогодні разом з нами консервований вишневий компот. У спекотні літні місяці багато дачники з гордістю можуть похвалитися багатим урожаєм вишні. Це соковита, з легкою кислинкою ягода відмінно переробляється в компот, який так смачно відкрити студеної взимку. Для приготування вишневого компоту на зиму знадобиться всього лише три компонента. Ягоди ми підготуємо самі спілі із зібраних. Воду краще вибрати бутильовану або джерельну. Не слід використовувати водопровідну воду, тому що при повторному кип’ятінні в ній утворюються різні шкідливі сполуки.
Інгредієнти для приготування вишневого компоту на зиму без стерилізації:
- вишня (свіжа ягода) – 500 г
- цукор – 400 г
- вода (бутильована) – 2,5 л
Вишневий компот на зиму – рецепт без стерилізації:
Ретельно переберемо вишні. Якщо є хоч найменші пошкодження, то відкладаємо такі ягоди в бік. Скористаємося ситом і промиємо відібрані вишні в холодній воді.
Перед початком процесу обов’язково стерилізуємо банки. Ми вирішили зробити це в духовій шафі, але будь-який зручний для вас спосіб також відмінно підійде. Ми використовуємо літрові скляні ємності, на дно кожної з яких викладемо ягоди. Вишня повинна заповнити 1/3 об’єму.
Заливаємо в кожну банку окріп до самого верху і прикривають кришками. У такому положенні вони повинні простояти близько десяти хвилин.
Через десять хвилин зливаємо всю воду з банок (вишні залишаються на дні) в каструлю.
Туди ж всиплемо весь цукор. На середньому вогні доводимо до кипіння. Наш вишневий сироп готовий.
Заллємо їм повторно вишні в банках і щільно закупорим кришками на зиму.
Приготований вишневий компот без стерилізації відмінно зберігається досить тривалий час, але краще випити його протягом року.
Якщо ж вам не лінь і ви вирішили приготувати консервований вишневий компот, попередньо видаливши кісточки з ягідок, то такий напій можна зберігати до трьох років.
Смачного!