Листопадний чагарник шипшина, покритий колючими пагонами, з давніх-давен відомий корисними властивостями. Культивували його в стародавньому Китаї, Індії, Ірані, Середньої Азії, в Південній Європі, на Близькому Сході. Рослина має багато різновидів, найпоширеніші з яких: даурский шипшина, голчастим, коричнева, собачий.
Корисні властивості шипшини
Найбільш цінною вважається м’якоть плодів, в якій містяться дубильні речовини, органічні кислоти, каротин, пектини, флавоноїди; мікроелементи – калій, магній, фосфор, мідь, марганець, залізо, кремній; вітаміни С, К, Е, Р, А, В2. Є сорти з високим і низьким вмістом вітамінів. Причому помічена цікава тенденція: шипшина, зростаючий на півночі, має в своєму складі більше аскорбінової кислоти, ніж зростаючий в південних регіонах. Саме тому його прозвали «апельсином півночі».
Настій плодів шипшини вважається справжнім цілющим зіллям. Він тонізує, підвищує імунітет, регулює обмін речовин, зменшує біль, є відмінним профілактичним засобом від цинги. Його застосовують при шлунково-кишкових захворюваннях, застуді, ревматизмі, сечокам’яної хвороби, неврастенії, туберкульозі, циститах, авітамінозі. Відвар коренів рослини має в’яжучий, жовчогінний, антисептичну дію.
Протипоказання
Незважаючи на те, що шипшина дуже корисний, відвар з його плодів можна приймати людям, схильним до тромбофлебіту, що страждають запорами, що мають підвищену кислотність шлункового соку. Гіпертонікам слід уникати спиртових настоянок шипшини. Тим, хто схильний до алергії, має серцево-судинні захворювання і страждає порушеннями роботи печінки, не варто часто зловживати цілющим напоєм. Настій шипшини дозволяється приймати при вагітності в тому випадку, якщо немає індивідуальної нестерпності або інших протипоказань.
Час збору шипшини
Дата 1 жовтня в народному календарі називається днем Аріни Шіповніци, оскільки на Русі найчастіше в цей час збирали і заготовляли про запас плоди рослини. Однак буде невірним стверджувати, що ця дата є правильною і оптимальної. Адже багато що залежить від сорту шипшини, погодних умов в певній кліматичній зоні, мікроклімату ділянки, фази розвитку рослини. Найчастіше плоди рослини збирають на початку або в середині жовтня, коли вони дозрівають і стають темно-червоного кольору. Вони повинні бути щільними, млявими і не зморщеними – в цьому випадку в них більше вітамінів. Але якщо ви запізнилися з заготовками, шипшина можна зібрати і пізніше. Головне це зробити до настання заморозків, в результаті згубного впливу яких всі вітаміни в рослині руйнуються.
Як правильно збирати шипшина
Щоб цілюща рослина принесло максимум користі, буде недостатньо знати тільки те, як сушити і заварювати шипшина. Його ще потрібно правильно зібрати.
По-перше, для збору підійдуть тільки ті плоди, які ростуть далеко від проїжджої частини, в екологічно чистій місцевості.
По-друге, при зборі потрібно відрізняти маловітамінний сорти від високовітамінних. У видів з низьким вмістом вітамінів чашолистки опущені вниз і притискаються до поверхні плоду. У високовітамінних сортів чашолистки стоять сторчма.
По-третє, плоди шипшини рекомендується збирати разом з плодоніжками і залишками чашечки. Видаляти їх можна вже після просушування.
Як сушити шипшину
Дивно, але в процесі висушування плоди шипшини зберігають всі корисні речовини. Але необхідно знати, як правильно це зробити. Спочатку зібраний урожай потрібно перебрати, викинути зіпсовані і уражені жучками плоди. Ні в якому разі плоди не мийте! Сушити шипшина можна цілим або розрізаним на половинки. Вітамінів в ягодах збережеться більше, якщо їх висушити за короткий проміжок часу. Крім того, плоди не можна сушити при впливі прямих сонячних променів. Ультрафіолет знищує корисні речовини рослини.
Сушка шипшини природним способом
Недолік цього способу в тому, що він більш тривалий, плюс велика ймовірність загнивання плодів. Розкладіть плоди тонким шаром на підноси і помістіть їх на горищне приміщення або в добре провітрюваному кімнаті. Якщо шипшина покласти товстим шаром, цілком ймовірно, що він буде повільно сохнути і загніет. Зверху прикрийте плоди тонкої тканиною або папером, щоб запобігти попаданню сонця. Не забувайте періодично перемішувати ягоди, щоб вони рівномірно просушувати з усіх боків.
Сушка шипшини штучним способом
Для прискорення процесу сушіння є кілька способів. Можна сушити на газі, використовуючи спеціальні сушарки. Інший спосіб – сушка в російській печі. Плоди шипшини закладають в неї приблизно через три години, як закінчили топити. Таким чином шипшина сушиться приблизно 9-10 годин. Однак ці способи сушіння не дуже зручні і прийнятні.
Більш універсальний спосіб сушіння шипшини – в сучасному духовій шафі, який дозволяє підтримувати низькі температури. Інакше доведеться сушити з відкритими дверцятами. Плоди потрібно розкласти в один шар на металевому ситі, або на залізній решітці з дрібними отворами. В крайньому випадку, можна розкласти на звичайному листі. Сушку починають з сорока градусів, а через одну-дві години температуру можна збільшити до шістдесяти градусів. При цьому двері духовки тримаємо злегка прочиненими, щоб виходили випаровування.
Непогано, якщо духовка має функцію конвекції повітря. Постійно плоди перемішуйте і стежте, щоб вони не підгоріли. Зазвичай на таку сушку йде 8-9 годин. Інший варіант: плоди шипшини, розкладені на решітці, спочатку потримайте при температурі 100 градусів протягом 5-10 хвилин, а потім досушують 7-9 годин при температурі 70-75 градусів при постійному перемішуванні, не закриваючи повністю дверцята духової шафи. Після завершення процесу сушіння видаліть з плодів чашолистки.
Як визначити, чи достатньо добре висох шипшина? Стисніть плід шипшини пальцями: якщо він не мнеться і пружинить, то висох добре. Якщо плід кришиться, значить, він сильно пересушити.
Як зберігати сухий шипшина?
Після того, як витягли шипшина з духовки, покладіть його в мішечки з тканини або картонні коробки. Потримайте плоди в них при кімнатній температурі протягом двох-трьох днів, щоб вирівнялася вологість. Потім перекладіть шипшина в бляшані або скляні банки і складіть на полицю для зберігання. Краще ємності не закривати щільними кришками, а обв’язати шматочком марлі. Таким чином, буде відбуватися циркуляція повітря і плоди не запліснявіють. Сухі плоди чудово зберігаються протягом трьох років.
Вельми ефективний спосіб зберігання – це заморозка плодів. Однак для великих обсягів шипшини будуть потрібні досить об’ємні морозильні камери.
Як правильно заварювати шипшина?
Плоди шипшини можна заварювати цілком і в подрібненому вигляді. Однак подрібнений шипшина здатний віддати настоянці набагато більше вітамінів.
Сполосніть плоди водою, потім перекрутити через м’ясорубку або дрібно поріжте ножем. Можна також розчавити сухі плоди в ступці або на дошці за допомогою качалки. Потім залийте шипшина окропом (з розрахунку 1 столова ложка плодів на 200 мл води), проваріть на водяній бані 15-30 хвилин. Залиште для настоювання на 12-15 годин.
Є й інший спосіб: насипте потрібну кількість шипшини в термос, залийте окропом, закрийте щільно і залиште настоюватися на кілька годин або на ніч. Перед вживанням процідіть відвар через марлю, додайте за смаком цукор, мед або приймайте в натуральному вигляді.
Але багато хто помічає, що відвар шипшини, приготований звичним і популярним способом, в основі якого кип’ятіння, не дуже допомагає в лікуванні простудних захворювань. У чому ж причина? Справа в тому, що як тільки температура води починає перевищувати 60 градусів, цінні вітаміни руйнуються і зникають з шипшини разом з парою. Особливо чутливий до високої температури вітамін С, який грає важливу роль в зміцненні імунітету. Доктор медичних наук Олена Малишева, в одній з програм “Здорово жити” розповіла про те, як правильно заварювати шипшина:
Спочатку потрібно закип’ятити воду, щоб знешкодити її від наявності небажаних мікроорганізмів. Потім необхідно остудити воду до температури 60 градусів (для вимірювання температури використовують термометр для води). Потім покласти в воду подрібнені плоди шипшини і настоювати кілька 10-12 годин. Можна наполягати і в термосі, там потрібна температура буде триматися довше. Після цього настій шипшини процідити, і він готовий до вживання.
Приймати настій плодів шипшини рекомендується по 100 мл 2-3 рази на день перед їдою протягом місяця. Оскільки напій містить у великій кількості аскорбінову кислоту, він сприяє вимиванню кальцію з зубів. Тому після прийому концентрованого відвару шипшини, прополощіть рот водою.