Правильно посмажений цибулю смачний сам по собі, а страви з його додаванням стають по-справжньому ситними, ароматними і апетитними.
Лук – незамінний інгредієнт багатьох страв практично в будь-якій кухні світу. Салати, супи, другі страви, закуски, несолодка випічка, начинки для пирогів і пиріжків – смак всього цього без золотистого підсмаженого цибульки буде гірше. На перший погляд жарка цього овоча – дія нескладне. Насправді розібратися в тому, як смажити цибулю, і навчитися цьому не так просто.
Щоб все вийшло ідеально, важливо правильно нарізати, вибрати відповідну технологію обсмаження, знати, коли і як додавати інші інгредієнти. Загалом, повчитися є чому.
Який цибулю підходить для смаження
Почнемо з основного етапу – вибору цибулини. Найоптимальніший варіант – звичайний ріпчаста цибуля середнього розміру. Такий для смаження підходить чудово. Колір у правильно обсмаженого ріпчастої цибулі стає приємним золотавим, аромат неймовірно апетитним, а смак – солодкуватим і ніжним.
Нерідко в рецептах зустрічається і цибулю-порей. Обсмажувати краще білу частину – вона теж набуває потрібний колір, вигляд і смак.
А ось червоний або синій цибуля смажити не варто – його прийнято вживати в сирому або маринованому вигляді. Якщо чесно, то тут питання виключно естетичний – за смаком ці сорти мало чим відрізняються від звичайного ріпчастої, але зовнішній вигляд обсмаженого червоного зовсім апетитний.
Зелену цибулю теж зазвичай не смажать, хіба тільки він йде як начинку для пиріжків або фаршу для біляшів.
Всі знають, що почистити і нарізати будь-яку цибулину складно через її «сльозоточивості». Як не плакати, коли ріжеш цибулю, ми вже знаємо. Основні способи нарізки теж вже розглядали. Тому тут складнощів бути не повинно – питання тільки в практиці. Головне – вибрати варіант, який вам подобається найбільше і підходить до конкретного рецепту.
смажимо правильно
Отже, цибуля обраний, очищений і подрібнений – приступаємо до смаження. Сковорода підійде будь-яка, але на хорошій чавунної або ж на тій, де є антипригарне покриття, смажити буде простіше.
Ще зручніше скористатися мультиваркою. Режим вибирати або ж «Жарка», або «Гасіння», коли потрібна температура поменше. Просто чудово, якщо є можливість ручного регулювання температури.
Золотистий і ароматний
Розглянемо класичну схему смаження, коли нам потрібен смачний і ароматний лук з красивим золотистим кольором:
- ставимо сковороду на вогонь і вливаємо олію так, щоб воно трохи покрило дно;
- виставляємо середній вогонь і всипаємо подрібнену цибулю;
- як тільки шматочки стануть прозорими, починаємо помішувати в міру необхідності;
- коли цибуля буде практично готовий, солимо, вимикаємо вогонь;
- накриваємо кришкою і даємо 1 хвилину настоятися.
За часом на все це піде близько 10 хвилин. Якщо лука дуже багато, то краще розділити на 2 прийоми – шар на сковороді не повинен бути більше 1 см, інакше цибуля стане надмірно м’яким.
В кінці разом з сіллю можна додати трохи спецій для пікантності. Такий спосіб можна використовувати, коли цибуля потрібен як інгредієнт для салатів або як заправка для супів і борщів. Картопляне пюре, деруни, пельмені з такою добавкою теж вийдуть набагато смачніше.
Хрусткий або у фритюрі
Якщо потрібен хрусткий підсмажений лук (зазвичай так готують великі шматки, кільця), то технологія трохи інша. Глибоку сковороду спочатку прожарюємо, додаємо масла стільки, щоб цибуля в ньому «плавав», і прогріваємо. Відправляємо туди нарізаний овоч, обсмажуємо недовго на сильному вогні – буквально 4-5 хвилин.
Дістаємо кільця цибулі відразу ж – інакше підгорять. І відправляємо на паперову серветку, щоб видалити зайвий жир. Якщо потрібно, то трохи посипаємо сіллю дрібного помелу. Також можна смажити кільця цибулі в клярі.
Прозорий і м’який
Щоб цибуля вийшов ніжний, з тонким смаком, його потрібно посмажити до стану прозорості. Найпростіше посолити вміст сковороди спочатку – золотистої скоринки не вийде, цибулю відразу пустить сік і стане м’яким. Такий прийом використовують при варінні супів-пюре, гасінні овочів і т.п.
Можна просто пригасити цибулю, але тоді не буде того неповторного смаженого присмаку.
пассеровка
Пасеровану цибулю найчастіше застосовують для дитячого харчування, дієтичного. Пасерувати правильно на маленькому вогні, під напівприкриті кришкою, періодично помішуючи. Солити можна і в кінці, і в середині процесу. Тут докладніше http://na-vilke.ru/passerovanie.html про пассерование продуктів.
На чому смажити?
Масло для смаження цибулі в ідеалі потрібно брати рафінована рослинна. В кінці можна покласти невеликий шматочок вершкового – смак вийде ніжніше.
На чистому вершковому маслі до золотистої скоринки посмажити цибулю не вийде – масло почне підгоряти. Виняток – страви, де потрібна лише пассеровка.
Є рецепти, куди цибулю краще смажити на свинячому жирі, наприклад, вареники з картоплею.
Ще смачніше вийде, якщо взяти не топлений жир, а свиняче сало. Тоді спочатку обсмажують до готовності кубики сала, а потім відправляють до нього подрібнену цибулю. Виходять ароматні шкварки.
Посмажити цибулю можна і без жиру – смак майже такий, а ось калорійність мінімальна, що обов’язково оцінять представниці прекрасної статі. Як це зробити:
- чисту товстостінну сковороду прогреваем на великому вогні;
- зменшуємо вогонь наполовину, висипаємо цибулю і накриваємо кришкою посуд;
- 2-3 хвилини цибулю нудиться у власному соку;
- прибираємо кришку і, помішуючи, смажимо до тих пір, поки не з’явиться коричнева скоринка;
- якщо цибуля сируватий, то вливаємо 1-2 ст.л. звичайної води і, не забуваючи заважати, доводимо до готовності.
Лук і не тільки
Часто посмажити цибулю потрібно не окремо, а разом з якимись продуктами. Тут відразу виникає маса питань, наприклад, що додавати першим і скільки смажити потім. Розглянемо найпопулярніші поєднання.
Смажимо цибулю з морквою
Зажарка або піджарка з цибулі та моркви використовується теж у багатьох стравах, особливо в перших. І варіантів приготування чимало – тут кожна господиня обирає для себе підходящий. Я люблю, щоб обидва овоча були підсмажені приблизно однаково – до легкої золотистої і м’якого стану. Тому я роблю засмажку так:
- подрібнений кубиками цибулю на середньому вогні на достатній кількості масла смажу до початку зміни кольору;
- додаю натерту на дрібній тертці моркву і, періодично помішуючи, доводжу до потрібного мені стану.
Якщо ж відправити все одночасно, то або цибуля не стане підсмажений, або ж морква надмірно зарум’яниться. Все відразу можна класти, тільки якщо шматочки нарізані не дуже дрібно.
Лук і картопля
Смажена картопля з цибулею – це неймовірно смачно! Лук під час готування слід додавати тоді, коли страва майже готова – за 5 хвилин до закінчення. Якщо ж ви любите яскраво виражений підсмажений смак, то всипте цибульні кубики або півкільця відразу після першого помішування.
Ні в якому разі не кладіть все одночасно – цибуля обов’язково підгорить і блюдо зіпсується.
гриби смажені
У цьому союзі важливо врахувати, які саме гриби будете готувати. Печериці, гливи, сироїжки можна відправляти на сковороду разом з цибулею – всі інгредієнти готуються дуже швидко. Або ж додати цибулю, як тільки гриби стануть виділяти сік – так готуються, наприклад, шампіньйони з вершками. Головне, не старатися з кількістю – якщо шар продуктів в сковороді буде дуже великим, то вийде тушковане блюдо. Вогонь повинен бути середнім, солимо в кінці.
Білі гриби, лисички, опеньки та інші лісові краще почати обсмажувати без цибулі. А через 10 хвилин можна додавати і подрібнений овоч.
Як правильно смажити цибулю з м’ясом
М’ясо і цибулю взагалі поєднуються ідеально. Якщо готуєте свинину з цибулею, то останній слід класти, як тільки м’ясо почне підрум’янюватися. При бажанні можна відправити обидва ці інгредієнта одночасно – жирну свинину не обов’язково обсмажувати довго.
Для яловичини і телятини правило непорушне – цибуля кладемо в середині смаження. Ще краще смажити все окремо, а потім з’єднати і пригасити – вийде соковите і ароматне м’ясне блюдо.
А ось для печінки порядок дій іншої – спочатку кладемо цибулю, а потім тільки додаємо печінку. Якщо це яловича або свиняча, то відправляємо її на сковорідку, як тільки цибульні шматочки купують трохи золотистий колір. Курячу можна класти, коли цибуля практично готовий.
До речі, улюблені багатьма кальмари з цибулею смажаться точно також – спочатку овочі, потім морепродукти.