Перший мій досвід зберігання меду був невдалим – вже через 2 місяці він просто прокис. Тому інформацію про те, як зберігати мед, я дізнавалася скрупульозно. Пощастило також познайомиться років 10 назад з пасічником – він-то і розповів мені основні секрети.
Мед – самий унікальний натуральний продукт, цінність якого неймовірна. Ні в одних штучно створених мультивітамінний комплексах немає такого повного, ідеально збалансованого і дивно корисного складу. Глюкоза, фруктоза, мінерали, вітаміни, мікроелементи, органічні кислоти – перелік компонентів і їх позитивний вплив на організм досі не до кінця вивчені.
Але, звичайно, мене особисто мед цікавить в першу чергу саме як продукт, а не ліки. Я люблю використовувати його для приготування десертів, напоїв і випічки. Наприклад, різдвяні пряники без меду зробити просто неможливо, а як смачний глінтвейн за цим рецептом http://na-vilke.ru/kak-prigotovit-glintvejn-v-domashnix-usloviyax.html, якщо замість цукру взяти таку ж кількість бурштинового бджолиного дару.
Так як мед на моїй кухні – продукт з тих, які повинні бути обов’язково, то в кінці літа я купую відразу велику партію у знайомого бджоляра. Коли мед свіжий, тільки що викачаний – це просто неймовірно смачно! Зберігаю цей продукт до наступного врожаю. Секретів і правил зберігання чимало.
Як правильно зберігають мед
Як довго мед буде залишатися корисним і смачним залежить від того, де, в яких умовах і скільки ви його будете зберігати. Врахувати слід кілька аспектів.
Скільки і де зберігати
Для початку зупинимося на термінах зберігання. Термін придатності у цього продукту бджільництва обчислюється десятиліттями! Але тільки тоді, коли він був запечатаний бджолами в сотах і зберігався в ідеальних умовах – при стабільній вологості, особливому температурному режимі, без доступу сонячних променів.
Вважається, що після відкачування мед потрібно зберігати не більше року. Але зовсім не через те, що він стає непридатним для їжі, просто з часом кількість корисностей в ньому зменшується. А ось смак може не змінюватися роками! Звичайно, якщо ви дотримувалися правил зберігання
Щоб мед не зіпсувався, його краще заховати подалі від сонячного світла, закрити герметично, виключивши доступ повітря, і підтримувати постійну температуру
Дуже добре підходять сухі і прохолодні льохи. А в звичайній квартирі найкращим місцем є нижня полиця холодильника або спеціально обладнана комора.
Наскільки важлива температура?
Температурний режим для зберігання солодкого бджолиного продукту повинен бути в межах + 5 + 20 градусів. І перегрів в рази небезпечніше, ніж вплив низьких температур.
Уже після +45 градусів структура меду починає руйнуватися на молекулярному рівні – корисні речовини розпадаються, утворюються сполуки, які можуть бути навіть токсичні для людського організму.
А ось переохолодження і навіть заморожування на користь меду позначаються слабо. Тому якщо раптом ви забули взимку на холодному балконі банку з медом – нічого страшного. Він просто стане більш щільним, твердим, посвітлішає.
Іноді господині, які звикли продовжувати термін придатності продуктів за допомогою заморожування, відправляють і мед в морозильну камеру. Це ні до чого – заморозка ніяк не позначається на тривалості періоду зберігання.
Посуд для зберігання
Дуже важливо правильно вибрати посуд. Оптимальний варіант – темна скляна ємність з щільною скляною кришкою. Скло – один з найбільш нейтральних матеріалів, які в реакцію не вступають. Я ж використовую звичайні банки.
А ось алюмінієві фляги, бідони, металевий посуд, навіть посуд з нержавіючої сталі – для тривалого зберігання меду не підходять, так як можуть окислюватися, насичуючи продукт шкідливими і навіть небезпечними сполуками. Таку тару можна використовувати хіба тільки для транспортування.
Те ж саме можна сказати і про пластик. Звичайно, в пластикових судках і невеликих відерця було б зручно зберігати мед, але цей варіант допускається як тимчасовий.
Глиняний або керамічний посуд бджолярі використовували давно – на смак бджолиного меду, його якості натуральна кераміка не позначається ніяк. Але в сучасних виробах використовується не тільки глина, а й різні синтетичні добавки для міцності, поліпшення інших якостей. Тому якщо і запланували зберігати мед в такому посуді, то нехай це буде перевірений виробник.
Дерев’яний бочонок – класичний варіант для зберігання бурштинового продукту бджільництва. Однак дерево підходить не будь-яке – краще брати березові, букові і липові вироби. Хвойні породи виділяють занадто багато ефірних масел, а дубові бочки негативно вплинуть на колір і смак.
Якщо мед в сотах
Стільниковий мед – це справжні ласощі! Якщо вам пощастило дістати його дуже багато, то краще частину відправити на зберігання. Можна це зробити так:
- розрізати стільники на невеликі шматки;
- помістити в стерильні скляні банки;
- герметично закрити.
А якщо залити стільники рідким медом, а після ще й “запечатати” розплавленим воском, то продукт не змінить своїх якостей більше 10 років! Цей принцип нагадує природний спосіб зберігання в рамках, тобто саме так бджоли і консервують мед.
Ще трохи правил
Особливості зберігання не залежать від сорту меду – каштановий, ріпаковий, липовий, квітковий, гірчичний і ін. Зберігаються однаково.
Залежить термін придатності від ступеня зрілості. і того, коли був зібраний цей продукт. Мало хто знає, що мед буває незрілий і зрілий. Відмінність в кількості вологи. У першому випадку продукт більш рідкий, збирають його рано – на початку сезону. Такий зберегти на зиму не вдасться – він може заграти, прокиснути.
Якщо чесно, то молодий свіжий мед мені до смаку подобається більше, але запасаюся я тільки густим зрілим, який викачують вже в кінці сезону. Саме його можна зберігати роками.
Важливо знати, що засахаривание – це природний процес, який підтверджує натуральність меду. Тобто зберегти цей продукт протягом декількох місяців так, щоб він не засахарілся, просто неможливо! Якщо хочеться рідкого меду серед зими, просто розтопіть його на водяній бані.
Тепер хотілося б дізнатися, як зберігають мед взимку наші читачі? Розкажіть в коментарях.
В кінці пропоную відмінне відео про зберігання меду і про основні міфи, пов’язані з цим чудовим бджолиним подарунком: