Білоруські чаклуни з картоплею і фаршем, обсмажені на сковороді і запечені до рум’яної скоринки в духовці – блюдо для працьовитих господинь: не кожна з нас захоче угробити на кухні близько двох годин, щоб побалувати себе і своїх близьких. З цієї причини багато хто з нас вважають за краще готувати більш прості і менш трудомісткі закуски, які часто поступаються за смаковими якостями. Пропонуємо легкий варіант знайомого страви – «Ледачі чаклуни». Ці плоскі котлетки поєднують відразу два важливих переваги: по-перше, готуються вони швидко, а відтак скоротити час на відпочинок та інші корисні справи; по-друге – можуть похвалитися бездоганним смаком, який має сміливість змагатися з класикою білоруської кухні. А секрет приготування дивно простий. Різниця полягає лише в тому, що м’ясний фарш не загортається в картопля, а змішується з ним. Абсолютно ніякого чаклунства і особливої майстерності. Давайте експериментувати!
Складові:
- картопля невеликого розміру – 12-14 шт.
- середня ріпчаста цибулина – 1 шт.
- яйце – 1 шт.
- фарш (свинина-курятина) – 600 г
- сметана 20-25% жирності -150-200 г
- свіжий кріп – 1 пучок
- чорний мелений перець, сіль – за смаком.
приготування:
- Заздалегідь дістаньте фарш з морозильної камери (приблизно за 6-7 годин до початку приготування). Картопля вимийте, очистіть. З цибулини зніміть лушпиння. Обполосніть все овочі та зелень в холодній воді.
Натріть картоплю на дрібній тертці (я використовувала комбайн: в моїй моделі є спеціальна насадка для подрібнення овочів, що імітує звичайну тертку з маленькими отворами). Відіжміть з картоплі зайву рідину. Для цього можете використовувати металеве сито з дрібними отворами або марлю.
Покладіть в миску розморожений фарш, віджатий картопля, сметану, дрібно порубаний лук і кріп. Додайте крохмаль, що залишився на дні посуду, в яку віджимають картопляну масу. Посоліть і поперчіть фарш за смаком (я всипала приблизно 1,5 чайні ложки дрібної солі).
Поспіхом я спочатку добре перемішала фарш руками, і тільки потім згадала, що забула вбити яйце. Нічого страшного, звичайно, не сталося, але для прискорення процесу його можна було додати в миску разом з усіма іншими продуктами.
Розігрійте в сковороді рослинне масло. Приготуйте мисочку з водою і, змочуючи в ній руки, формуйте невеликі плоскі котлети.
Обсмажте ледачі чаклуни на великому вогні з двох сторін до красивої золотистої скоринки в два прийоми.
Налийте в вогнетривку скляну або керамічну каструлю трохи рослинного масла і складіть в неї обсмажені чаклуни, змащуючи їх сметаною. Накрийте каструлю кришкою і поставте в духовку, розігріту до 200 градусів. Готуйте при включеній конвекції 40 хвилин.
- Ось і все, апетитні ледачі чаклуни з картоплі і фаршу готові. Перед подачею на стіл полийте їх сметаною, прикрасьте гілочкою зелені. Відмінним гарніром до страви буде салат зі свіжих овочів, відвареного буряка. Прекрасно підійде квашена капуста, мариновані огірочки, смажені гриби.
Господині на замітку:
- На сайті також присутня рецепт приготування дерунів з м’ясним фаршем http://na-vilke.ru/draniki-s-myasnym-farshem.html. За ідеєю, це одне й те саме. Різні народності називають рецепти по-різному. Але ви можете пошукати відмінності.
- Якщо використовувати для приготування ледачих чаклунів молода картопля, маса фаршу може бути надто соковитою. Щоб вона не текла і не розвалювалася на сковороді, додайте у фарш кілька ложок пшеничного борошна, ретельно перемішайте всі разом.
- Буде дуже смачно, якщо подавати чаклуни з соусом з гірчиці. Також їх можна посипати тертим сиром.
- Якщо у вас немає духовки, блюдо можна довести до готовності в казані або звичайній каструлі. Після того, як ви обсмажили чаклуни і склали в казан, додайте в нього 1 стакан води, накрийте кришкою, поставте на середній вогонь. Гасіть після закипання протягом 20 хвилин.
- Як варіант: в картопляну масу можна додавати не тільки фарш, але і шматочки м’яса, нарізані дуже дрібно.