«Осінній» джем з калини готують, коли за вікном вже видніється похмурий осінній пейзаж, а по склу б’ють краплі холодного дощу. Звичайно, можна відправити баночку з калиною на дальню полицю, чекаючи зимових холодів. Але для здоров’я буде краще, якщо джем з калини буде регулярно з’являтися на столі. Адже ця ягода зміцнює імунітет, захищає від застуди. Густий джем можна намазувати на хрусткі тости з пшеничного хліба, подавати разом з оладками або сирниками.
Кисло-солодкий смак калини здається дуже гармонійним, в ньому немає нудотності і терпкості. Свіжі ягоди мають тонізуючим ефектом, і джем «успадкував» це корисна властивість. Існують різні сорти калини, але для заготовок краще всього вибирати кисті з великими ягодами.
Інгредієнти для приготування джему з калини:
- калина червона – 700 г
- цукор – 500 г
- вода – 200 мл
Рецепт приготування джему з калини без кісточок:
Щоб у заготовок з калини був справжній «десертний» смак потрібно дочекатися перших нічних заморозків. Тоді ягоди втратять свою терпку гіркоту. Кисті зрізають, перебирають.
Калину миють, прибирають зіпсовані ягоди. Якщо ягоди злегка пом’ялися, вони цілком підійдуть для джему. Потрібно видалити тільки зморщені засохлі екземпляри.
Ягоди висипають у каструлю, наливають воду. Калину кип’ятять 10 хвилин на середньому вогні. Ягоди при цьому лопаються, вода стає густим сиропом. Каструлю знімають з вогню, ягідна маса повинна охолонути до 50-60 градусів.
Другу каструлю накривають двома шарами марлі. Спочатку проціджують калиновий сироп, потім віджимають через марлю калину без кісточок. М’якоть легко відділяється від кісток, не доводиться докладати значних зусиль. Шкірки і кісточки викидають.
Вміст каструлі розмішують, щоб густе ягідне пюре стало однорідним.
Калину з’єднують із цукром, розмішують.
Каструлю ставлять на плиту, встановлюють маленький вогонь. Джем з калини на зиму повинен кипіти 30 хвилин. Бульбашки піни з’являться і зникнуть, не потрібно прагнути їх «зловити». Джем слід розмішувати дерев’яною ложкою.
На фінальній стадії приготування джем набуває насичений бордовий колір і приємну густоту.
Готовий джем переливають в стерильну банку, закочують стерильною кришкою. Банку закутують товстим рушником і залишають до ранку «паритися».
Ароматний і корисний джем з калини готовий!
Смачного!