Щоб додати страві більш густу консистенцію, необхідно здійснити ліірованіе або загущення за допомогою борошна, крохмалю, яєць, вершків та інших продуктів. Кулінарний прийом відрізняється простотою і доступністю продуктів-загусники.
Щоб на кухні втілити в життя найрізноманітніші кулінарні витівки, необхідно не тільки вміло підбирати продукти, а й володіти різними методами їх обробки, застосовувати прості і складні способи приготування їжі. Серед кухарських прийомів широко застосовується так зване ліірованіе, яке можна віднести до механічних способів впливу на продукт.
Що таке ліірованіе?
Лііровать в перекладі з французької буквально означає «зв’язувати» ( «lier»), що має на увазі загущення безпосередньо продукту або страви. При цьому загущення методом ліірованія відрізняється тим, що для цієї мети використовуються певні продукти, які додаються в напівфабрикат або в кінці приготування страви. Найпростіший приклад – соус бешамель, який без ліірованія просто не приготувати.
Не потрібно плутати ліірованіе з загущення, здійснюваним за допомогою випаровування рідини з соусу (уварювання). Загущення також відбувається в процесі збивання майонезу, проте в даному випадку в основі лежить емульгування жирів, а не ліірованіе шляхом додавання деяких продуктів.
Які продукти застосовують для ліірованія?
Політ нашої кулінарної фантазії дуже б знизився, не будь придумано ліірованіе і не будь таких речовин-помічників, які виявляють загущаючі і обволікаючі властивості. Серед загусники для здійснення ліірованія використовують борошно (пшеничне, горохове, вівсяну, кукурудзяну), крохмаль (кукурудзяний, картопляний), пектин, агар-агар, яйця, густі молочні вершки, хлібні крихти. Ліірующіе продукти в страві повинні складати не більше 5% від загальної маси основних продуктів. За допомогою загущення змінюється не тільки структура страви або напівфабрикату, а й нерідко змінюється його смак, колірний відтінок.
Що готують із застосуванням ліірованія?
Без використання ліірованія в процесі приготування, неможливо собі уявити ряд фруктових і овочевих соусів, мусів, киселів, других страв, крем-супів, для яких характерна напіврідка консистенція.
Лііруют нерідко напівфабрикати, такі як м’ясний (рибний) фарш, картопляне пюре, щоб потім приготувати тефтелі, зрази. Наприклад, тефтелі з рисом, запечені в грибному соусі відрізняються тим, що гасяться в великій кількості густого соусу, приготованого методом ліірованія.
Зручно для загущення соусу спочатку обсмажувати борошно на сковороді разом з маслом, а потім тонкою цівкою вводити потрібну кількість рідини. Безперервно помішуючи, тримають суміш на маленькому вогні, поступово доводячи її до густоти.
Ліірованіе вважається виконано правильно, якщо яєчна або борошняна (крохмальна) емульсія рівномірно розподілена по всій масі супу (соусу).
Але правильніше здійснити ліірованіе супу, соусу так: борошно, крохмаль, яєчний жовток розводять окремо в холодній воді (бульйоні, молоці), потім цей розчин тонкою цівкою вводять в основне блюдо, постійно помішуючи. Можна також відлити частина бульйону в окрему ємність, в якій перемішати його з борошном, жовтком або крохмалем, а потім ввести суміш знову в суп (соус). Блюдо нагрівають до появи густоти, але не кип’ятять, запобігаючи згортання і заварювання ліірующего речовини. Соус доводять до готовності на повільному вогні або водяній бані не більше 2х хвилин, якщо перевищити час – соус розріджується. До речі, так готують один з моїх улюблених соусів – голландський.
До підвидів ліірованія відносять підпис тесту борошном. При замішуванні тіста вручну, навіть якщо борошно була додана точно за рецептурою, нерідко тісто виявляється розрідженим (рідкуватим) і липне до рук. В такому випадку стіл (дошку) рівномірно посипають тонким шаром борошна, кладуть зверху тісто і обминають (прокручують) кілька разів, вминаючи борошно.
Підпис при необхідності повторюють. Однак якщо ви станете додавати відсутню борошно в тісто жменями в певне місце, то це подпиліть (різновидом ліірованія) вже не можна назвати.
Не обійтися без загущення і при приготуванні різної випічки з начинкою, особливо якщо вона складається з фруктів, ягід та інших продуктів, що дають сік. Крім того, що випливає сік псує зовнішній вигляд готових булочок, пиріжків і т.п., так він ще й погано впливає на смак – тісто виходить без повітряної і пористої структури, а сам виріб часто ще й підгорає через цукру, що входить в склад начинки.
Пропоную відео з 5 варіантами ліірованія для вареників, пирогів і булочок: