Мабуть, немає таких людей, які не люблять соуси до м’яса. Хтось віддає перевагу звичайний кетчуп, а хто-то і не проти побалувати себе істинно грузинським ткемалі, рецепт якого ми з радістю готові вам запропонувати у своїй варіації. Як ви вже здогадалися, для того щоб приготувати соус ткемалі нам знадобиться алича – дрібна жовта, червона або жовто-червона, але обов’язково з кислинкою! Десертні великі сорти слив для цього рецепту не годяться…
Вони просто не дадуть той заповітний кисло-солодкий присмак, який гармонує не тільки з м’ясом, але і морепродуктами, рибою, птицею і перетворює суп-харчо в справжній шедевр грузинських перших страв. Отже, сьогодні готуємо соус ткемалі з аличі на зиму і просто так, поки не закінчився сезон пікніків!
Інгредієнти для приготування соусу ткемалі з аличі в домашніх умовах на зиму (вихід: 300-400 мл):
- алича – 1 кг
- сіль – 0,5-1 ст. л.
- цукор – від 5 до 8 ст. л.
- перець пекучий червоний – 1 ч. л.
- лавровий лист – 1-2 шт.
- коріандр горошком або мелений – 1 ч. л.
- кмин – 0,5 ч. л.
- часник – 5-6 зубків
Соус ткемалі з аличі – рецепт на зиму:
А ось і наша головна «героїня» – дрібна жовто-червона алича. Садівники іноді називають її алича «типова» або «дика», так як для приготування десертних страв її вживають рідко – занадто мала, та й кісточку відокремити просто так не вийде. Звичайно ж, на Кавказі виростає спеціальна для цього соусу зливу з однойменною назвою, але в наших широтах вона не водиться, тому з успіхом замінюємо її більш доступним сортом. Аличу перебираємо, вимиваємо під проточною водою, видаляємо при необхідності листочки, плодоніжки, іншого сміття. Складаємо аличу у каструлю, на дно якої наливаємо трохи води (не більше половини склянки).
Ставимо на плиту під кришку на мінімальний вогонь. Вода на дні вашої каструльки закипить, від гарячої киплячої води і пари плоди почнуть нагріватися, тонка ніжна шкірка лопатися, м’якоть розварюватися і виділятися сік. Це нам і потрібно!
Коли ви побачите, що шкурки на аличі практично всі відокремилися від самих плодів, а м’якоть перетворюється в кашоподібну суміш можна відкинути гарячу масу з аличі в друшляк і протерти через отвори. Залишаємо в друшляку кісточки і шкірки, які подарували нашому соусу гарний рубіновий відтінок. Якщо будете використовувати жовту аличу – на виході отримаєте соус гірчичного або коричневого кольору.
З нашого кількості аличі вийшло досить багато соку з м’якоттю – тепер ставимо її на вогонь і уварюємо. Час варіння аличі для приготування соусу ткемалі залежить від того, наскільки соковитою була зливу і від бажаної густоти соусу. Не відходьте від каструлі з аличею, весь час помішуйте, особливо на останніх етапах уварки, коли звичайне «булькання» переходить у стадію «пихтіння».
масу Уварюють рівно на половину об’єму або, якщо є бажання, ще більше. Ідеальна консистенція соусу – як «густа сметана».
Починаємо приправляти соус ткемалі з аличі, не зупиняючи процесу кипіння. Додаємо сіль, цукор і гострий/гострий червоний перець. Порцію цукру також можете регулювати на свій смак, так як ваша зливу може бути солодше або кисліше. Розчиняємо всі кристалічні інгредієнти, перемішуємо.
Лавровий лист, коріандр, кмин дрібно подрібнюємо в пудру в кавомолці і всипаємо ароматичний набір в соус, перемішуємо, варимо 5 хвилин.
На останньому етапі видавлюємо в соус часникові зубки, варимо ще 5 хвилин.
Так як ми готуємо соус ткемалі з аличі на зиму, підготуємо стерилізовані невеликі баночки і розкладаємо гарячий ткемалі порційно, закриваємо. Ніякого оцту додавати не потрібно, в зливі міститься досить багато природного кислоти, щоб допомогти їй законсервуватися самостійно.
Наш соус ткемалі з аличі в домашніх умовах на зиму готовий!
А взимку вам залишиться тільки порубати свіжу кинзу, як найбільш підходящу свіжу зелень до ткемалі, або кріп з петрушкою, перемішати з нашої сливової заготівлею і піднести чудовий соус на стіл.
Смачного!