Про те, як зберігати баклажани в домашніх умовах, я задумалася вперше тоді, коли стала сама господарювати на кухні. Виявляється, способів чимало. Я хочу поділитися тими, які застосовую сама.
Сезон свіжих овочів дає можливість урізноманітнити раціон неймовірно смачними стравами, серед яких особисто я дуже люблю ті, які готуються з баклажанів. Апетитні, пікантні страви з синенькі робляться в більшості випадків швидко, але результат просто неймовірний – одна знаменита баклажанная ікра чого вартий! А наскільки смачні рататуй, паста з часником … Перераховувати можна довго. Шкода тільки, що сезон цього овоча не триває довго. Звичайно, в сучасних супермаркетах в будь-який час року можна купити все, що завгодно, але це і дорого, і смак не той.
Тому питання про зберігання синенькі щоосені для мене стає особливо актуальним. За роки практики з’ясувала, що якщо створити для цих овочів особливі умови, то можна навіть в новорічне меню включити якесь блюдо зі свіжих баклажанів.
Як можна зберігати баклажани
Баклажани не належать до овочів з тривалим терміном зберігання. Як картопля або капуста вони до весни не долежать. Максимум, на що можна розраховувати, – 1-1,5 місяця, але це тільки при повному дотриманні температурного режиму, вологості і т.д.
Набагато простіше зберегти ці овочі у вигляді домашньої консервації, в замороженому або висушеному стані.
Як зберегти в свіжому вигляді?
Якщо ви все ж хочете спробувати зберегти баклажани якомога довше свіжими, то запасіться терпінням – процес це складний.
В першу чергу потрібно підготувати місце для зберігання – ідеально підійде провітрюваний льох, так як температура повинна бути близько + 2 + 6 градусів, а вологість – не вище 75% і не нижче 70%. Саме приміщення краще знезаразити – баклажани схильні до поразки різної гниллю.
Після цього потрібно відібрати підходящі плоди. Краще взяти недозрілі, з щільною яскраво-фіолетовою блискучою оболонкою. На самому овоче не повинно бути ніяких пошкоджень, причому не тільки на шкірці, а й на Чашолистків. Якщо ви вирощуєте їх самі, то постарайтеся зібрати плоди правильно – зрізаючи ножем, залишайте «хвостик» близько 2 см.
Всі відібрані баклажани злегка витріть тканиною – мити не потрібно! Укладайте в глибокі ящики в солому, сухі деревна тирса або просто обертаючи папером так, щоб овочі не торкалися одне одного. Кожні 2 тижні перевіряйте і видаляйте «підозрілі» екземпляри – з них можна щось приготувати.
Є ще один незвичайний спосіб – викопати кущ з плодами, намагаючись не порушити грудку землі. Перемістити в підходящу ємність і відправити в льох. Періодично поливати, щоб земля була вологою.
Зберегти синенькі в свіжому вигляді можна і в квартирі, але термін їх придатності скоротиться. Оберніть недозрілі міцні плоди газетами, помістіть в темне і максимально прохолодне місце – так вони пролежать до 3 тижнів.
Увага! Виключіть доступ сонячних променів – від ультрафіолету в баклажанах збільшується кількість соланіну. Тобто плоди не тільки стають несмачними, але можуть бути ще й небезпечними!
У холодильнику баклажани можуть зберігатися так само довго, як і в погребі, але тільки якщо в побутовому приладі передбачена система no frost. Покладіть сухі недостиглі примірники у поліетиленовий пакет (кожен окремо) і розмістіть в ящику для овочів і фруктів. Не забувайте вчасно прибирати ті, які почали псуватися.
Замороження або сушка?
Ще простіше – заморозити або висушити баклажани. Тут уже термін зберігання в рази більше – до наступного врожаю у вас буде запас синенькі, які в готовому вигляді практично нічим не відрізняються від свіжих.
Висушити найпростіше в електросушарці. Потрібно просто відібрати стиглі плоди, зчистити з них всю шкірку, нарізати тонкими кружечками і сушити. Зберігати їх найзручніше в банках з кришками. Потім просто заливаємо гарячою водою, даємо трохи набрякнути і готуємо, що завгодно, наприклад, смажимо кільцями. Баклажани в морозилці на зиму зберігаються просто відмінно! Я завжди заморожую їх двома способами – шматочками і запечені цілі.
Синенькі нарізаю кубиками, укладаю в глибоку каструлю і заливаю окропом. Накриваю кришкою, чекаю, поки охолонуть, і зливаю рідину. В морозилку відправляю порційно, віджавши воду. Потім такий напівфабрикат ідеально підходить для самих різних блюд – овочеве рагу по смаку і запаху таке ж, як і влітку!
Обов’язково мороз печені синенькі – з них взимку отримую відмінні котлети. Роблю це так:
- цілі плоди наколюють виделкою і розкладаю на листі, застеленому пергаментом;
- відправляю на 40-50 хвилин в духовку при температурі 180-200 градусів;
- дістаю, видаляю шкірку і плодоніжки;
- фасую по пакетам і відправляю в морозильну камеру.
Потім просто розморожувати в мікрохвильовці або на кухонному столі і готую.
Домашні заготовки на зиму
Чи не обходитися мій сезон заготівлі баклажанів і без консервації. Рецептів чимало, мої домашні дуже люблять салат балтійське лечо. Баночки з цими закусками я зберігаю в спеціально обладнаному шафі – в квартирі вони можуть стояти аж до наступного врожаю.
Обов’язково готую восени мариновані баклажани. Але такі зберігати можна тільки в холодильнику або ж у погребі.
Квашені і солоні синенькі – також відмінний і дуже смачний спосіб зберегти цей овоч. Причому, вітаміни та інші корисні речовини при такому методі зберігаються в плодах максимально – квашення, як відомо, ще й насичує їжу додатково ферментами.
Наостанок пропоную відео-рецепт маринованих баклажан по-корейськи. Така закуска в холодильнику може стояти близько місяця: