Келих хорошого вина – це і задоволення, і насолода, і навіть ліки. А його подача і вживання – справжнє мистецтво, пізнати яке зобов’язаний кожен шанувальник божественного напою.
Вино, немов примхлива дівчина, вимагає уваги і делікатного поводження. Один неправильний рух здатне безповоротно зіпсувати вишуканий напій. Як підготувати виноградний еліксир, як пити вино правильно, щоб відчути витончений букет і смакову палітру в найменших відтінках? Любителі вина часто задаються питанням: чому дорогий напій нагадує концентрат ванілі або столовий оцет? Купили пляшку в хорошому магазині, підібрали відповідний келих, орієнтуючись на рекомендації в цій статті про вибір келихів для вина. І все одно з першим ковтком доводиться сумніватися в якості виноградного продукту. На жаль, існує маса факторів, через які його цінність моментально знижується: неправильна температура подачі, осад, зберігання в надто вологому або жаркому приміщенні. Знаючи про основні секрети вживання напою, навіть дешеве Шардоне або Бордо можна піднести гостям, як божественний еліксир!
Особливості зберігання вин
Нерідко вишуканий напій сприймається як звичайний сік: ми приходимо в магазин, беремо дорогу пляшку, а ввечері пригощаємо гостей. Винороби попереджають: перед подачею небажано турбувати п’янку рідину, а після перевезення або струсу краще відправити в будь-який льох на три тижні! Часу буде досить, щоб осад повністю пішов на дно, а хімічні реакції притихли, адже вони особливо згубні для виноградного продукту.
Де зберігати пляшки з благородним напоєм
Найкраще підійдуть спеціальні мультітемпературние винні шафи. У нижній частині температура не більше +10 градусів, що оптимально для білих вин, а вгорі в межах + 17 ° C, підходяща для червоних. Якщо складно поставити дороге обладнання, цінні екземпляри бажано помістити в комору або льох, однак і тут існують нюанси. Якщо вологість приміщення вище 65-80%, то зовнішня оболонка пробки буде деформуватися, і герметичність тари порушиться. Занадто сухе повітря також зіпсує кірку: вона зменшиться в розмірах, з’являться тріщини. Ось чому при покупці варто ретельніше розглядати укупорку винної пляшки. Найменше пошкодження, в тому числі мікроорганізмами, призводить до блискавичної псування благородного напою.
Що потрібно врахувати при зберіганні
Щоб створити оптимальний мікроклімат в погребі, підлогу частково заливають цементним розчином, залишаючи невеликі острівці, які засипають гравієм або подрібненими камінням. Це дозволяє уникнути різких коливань вологості і температури, що також неприпустимо для примхливої виноградної рідини. Щоб продовжити терміни зберігання, досвідчені винороби рекомендують облаштовувати підвали в тихій місцевості, де немає частих підземних поштовхів. Будь-які потрясіння прискорюють біохімічні реакції, через які напій дозріває швидше, втрачаючи значну частину букета і смаку.
Щоб не хвилюватися за збереження вина, пляшки повинні зберігатися в горизонтальному положенні, інакше пробка буде розсихатися з внутрішньої сторони. Перед вечіркою молоде вино обов’язково ставлять вертикально і витримують кілька діб. Ємність з насиченим і дорослим напоєм укладають на спеціальні підставки, де кут ухилу виключно 30-40 градусів.
Незважаючи на правильне зберігання виноградного еліксиру, у кожного сорту є своя молодість, зрілість і занепад. Терміни придатності залежать від року врожаю, способу обробки ягід, регіону, грунту, методів збору грон і вирощування лози. Детальніше про особливості вина краще дізнаватися у сомельє або продавця, а в магазинах уважно вивчати етикетки.
Правильна подача – основний секрет винних напоїв
Через неписьменною подачі легко втратити дивовижний букет і багатий смак навіть колекційного продукту! Неможливо насолодитися занадто теплим шампанським або рислінгом, вловити найменші нотки крижаного Бургундського. Не випадково сомельє рекомендують охолоджувати або прогрівати вино до певної температури, щоб воно повністю розкрило свої найтонші аромати. Знаючи про смакові особливості благородного напою, вміст пляшки можна акуратно підкоригувати: посилити квіткові запахи, приглушити непотрібну гіркоту, кислотність або зайву солодкість.
Температура – індикатор букета вин
Неможливо по-справжньому насолодитися благородним напоєм, якщо він гарячий або занадто холодний. Рецептори язика дуже чутливі до теплих продуктів, прогрітим в межах 20-40 градусів. У крижаній мультивітамінний сік хочеться кинути ще ложку цукру, а в теплій воді запросто вловити найменшу гірчинку і запах диму. Багато сомельє впевнені, що в шумному приміщенні гості не поскаржаться на пересоленние або нудотно солодкі страви. Рецептори дегустатора легко обдурити, якщо знати про подібні тонкощі. Змінивши рекомендовану температуру вина, можна зменшити його кислотність, приховати присмак гуми, високу спіртозность або неприємний душок, тим самим поліпшити якість поганого напою.
У кожного виноградного продукту свої особливості букета і смакових ноток, що залежить від його сорту, віку, регіону вирощування лози, тому і температура розливу істотно відрізняється:
- великі бордоський червоні вина – 16-19 ° C;
- великі червоні напої сорти Бургонь – 15-16 ° C;
- червоні і великі вина, які не досягли зрілості – 14-16 ° C;
- великі білі сухі – 14-16 ° C;
- з фруктовим букетом і молоді червоні – 11-12 ° C;
- рожеві вина – в межах 10-12 ° C;
- всі домашні, а також білі сухі – 10-12 ° C;
- молоді червоні з витримкою кілька років – 13-15 ° C;
- ігристі вина, а також звичайні білі – 7-8 ° C;
- лікерні вина (тільки білі) – 9-12 ° C;
- Айсвайн – 12 ° C;
- Каберне Совіньон – 16-18 ° C;
- Шардоне – 8-12 ° C;
- Піно Нуар – 14-17 ° C;
- Сотерн – 7-13 ° C;
- рислінг – 8-12 ° C;
- кріплені вина (мадера, херес, портвейн) – 10-18 ° C.
Коли вино смачніше?
Незважаючи на рекомендовану температуру, сомельє враховують час вживання виноградного еліксиру і погодні умови. На аперитив краще подати прохолодні вина, а разом з стравами насолоджуватися більш теплими. У спеку сприйняття смаку відбувається по-іншому. Шардоне, охолоджене до 11 ° C, здасться крижаним, тому винороби пропонують прогрівати вміст пляшки до 12-ти градусів. А в звичайні літні дні бажано подавати в межах 9-10 ° C. Виноградні напої з високою кислотністю і мінеральної, особливо ігристі і рислінг, повинні бути завжди холодними, проте не нижче 6-ти градусів. Фахівці-винороби радять звертати увагу на смакові якості, аромат алкоголю: чим краще і яскравіше вино, тим вище його температура подачі.
Пляшку з благородним напоєм не варто тримати в морозильній камері, більше двох годин в холодильнику або біля калорифера і плити. Його смак може зіпсуватися, якщо кинути в келих кубики льоду. Небажано нагрівати в окропі або охолоджувати в крижаній воді, якщо раптово гримнули гості.
Краще уникати різких перепадів температур, а також перевищувати + 20 ° C, інакше вишуканий напій звернеться в гірку і кислу рідину.
Штучне збагачення вина – секрети сомельє
Виноградний напій повністю розкриє свій дивовижний букет в найдрібніших відтінках, якщо застосувати кілька нехитрих технік.
аерація
У тільних вин багато агресивних танинов і високий відсоток алкоголю, тому незадовго до подачі сомельє рекомендує провести аерацію. Благородну рідина виливають в спеціальну посудину, в середині якого знаходиться чаша з невеликими отворами. Через них п’янка рідина стікає тонкими струменями в основну ємність, насичуючись киснем. Аератор допомагає звільнити ніжні і легкі нотки аромату і смаку, зробити напій яскравіше, багатше, більш насиченим. Зменшити зайву в’язкість і пекучість. З молодих вин йдуть речовини, які з’явилися в процесі природного бродіння, адже в пляшці відсутня повітрообмін. Якщо перед вживанням виноградному продукту не дати «подихати», то на першому плані буде стійкий і важкий деревно-рослинний букет, за яким неможливо розкуштувати елегантне фруктово-квіткове післясмак. Пристрої для аерації відрізняються принципом роботи і формою, тому сомельє рекомендує ретельніше підбирати посудину, виходячи із сорту виноградного еліксиру і його смакових особливостей. «Винна груша», яка нагадує медичний девайс, не підходить для білих і витриманих благородних напоїв. Надлишок кисню зробить бурштинову рідину позбавленою смаку і незбалансованою.
декантація
У багатьох хороших вин (Каберне, Сіра, Совіньон) наявність осаду – показник якості. Однак недозволено, щоб його помітили на дні келиху. Прибрати тверді частинки просто, якщо використовувати спеціальний посуд – декантер. Пляшку акуратно відкорковують, щоб не збовтати рідина, виливають в спеціальний широкий посудину з завужені шийкою, фігурним дном. Залишають в спокої на пару годин, поки винні гранули не опустяться в спеціальне поглиблення, розливають по фужерах. За допомогою декантування ароматна рідина злегка збагачується киснем, стає цікавішою і ароматною. Такий спосіб аерації відмінно підійде для зрілих і багатих вин. Замість Декантер можна використовувати спеціальні келихи, на дні яких зроблено вузьке поглиблення, що йде в ніжку. Осад залишиться в чаші, а не перемішається з напоєм під час дегустації.
Вода як каталізатор букета
Вишуканий напій не завжди розкриває свій букет і приголомшливий смак. Ароматичні сполуки міцно «тримаються» за молекули спирту і практично не випаровуються, тому складно вловити тонкі квіткові або фруктові аромати. Вода допомагає звільнитися ефірів, тому біля розведеного виноградного продукту з’являється більш виражений і витончений запах.
Як правильно розбавити вино? Зазвичай використовують дистильовану або кип’ячену рідина, яку обов’язково охолоджують до температури вина. Для деяких сортів підійде мінеральна вода.
Підготовлену воду сомельє акуратно вливає в келих з вином. Якщо зробити навпаки, то смак виноградного продукту буде миттєво зіпсований. Оптимальне співвідношення води і благородного напою 3: 1. Щоб не перестаратися, в давнину орієнтувалися за кольором аметиста. Коштовність кидали в наповнений посудину і порціями додавали винний каталізатор. Камінь в ємності повинен «розчинитися», злитися з кольором алкоголю.
Напівсолодкі, кріплені вина і шампанське небажано розбавляти.
Неякісний напій може помутніти, змінити відтінок, в деяких випадках з’являється гіркота, неприємні тони гуми і диму. За допомогою такого способу раніше перевіряли справжність виноградного еліксиру.
Як правильно і з чим покуштувати благородний напій?
Не поспішайте відкорковувати пляшку дорогого вина і доверху наповнювати келихи! Потрібно оглянути шийку ємності: вино не повинно торкатися металевих елементів пробки. Щоб запобігти згубний окислення, варто зачистити верхню частину посудини, обов’язково зішкребти сургучною печатку. Штопор краще вибрати гвинтоподібної форми, щоб частинки деревини не потрапили в продукт виноробів! Інструмент прокручують до середини кірка, а після акуратно витягують. Напій наливають без поспіху, тонкою цівкою, прикладаючи горлечко до краю фужера. Пляшку тримають за нижню частину, намагаючись не збовтувати вміст, не закриваючи етикетку від гостя. Червоне зріле вино з багатою палітрою краще подавати відразу в Декантер.
Скільки вина має виявитися в келихах?
- шампанське з кріпленими напоями наповнюють практично до країв;
- цінні врожайні ігристі – на 2/3;
- столові білі – 3/4;
- червоні столові, вермут з мадерою – 2/3 келиха;
- зрілі і марочні вина, а також херес – 1/3;
- портвейн і солодкі напої – 1/2.
Вино не терпить поспіху і неправильного поводження. Щоб вловити і розкуштувати всі відтінки смакової палітри, до нього варто підходити як справжній дегустатор. Пальцями обхопити ніжку фужера, а не тримати за чашу, щоб вміст не нагрілося від тепла долонь. Обов’язково оглянути благородну рідина, помилуватися відтінком, як стікають рубінові краплі ( «маслянисті ніжки»). Після насолодиться ароматом, намагаючись зловити найменші нотки букета. Зробити невеликий ковток, втягнути трохи повітря і повільно ковтнути. Вишукане червоне вино подається в величезних келихах, щоб гості могли покатати по стінках, насичуючи його киснем.
Закуска – диригент виноградного продукту
Прийшовши в ресторан, краще попросити сомельє підібрати під келих вина підходяще блюдо. Є кілька продуктів, з якими небажано поєднувати благородний напій.
Вишукане післясмак складно відчути після сигарети і кислих страв, тому за пару годин краще не курити, а в їжу не додавати оцет.
Сир чудово доповнить вино, але варто відмовитися від брі, горгонзоли або пармезану. Краще вибирати звичайні сорти без цвілі і спецій.
Будь-які горіхи надають напоям і стравам терпкий ефект, тому ніжні смакові нотки зовсім не відчуваються. У подібному тандемі вино втрачає велику частину квіткових і фруктових відтінків!
Найкращих «друзів» благородного напою трохи: білий хліб, звичайні фрукти і простий твердий сир. Подібна закуска не впливає на післясмак гарного вина.
Досвідчені сомельє вважають, що виноградний продукт повинен підкреслювати страву, а не боротися за першість смаків. Замовляючи цікавий десерт до виноградного продукту, бажано переконається, що той приготований без додавання шоколаду, кавової есенції і помірно солодкий. Можливо, слід вибрати кріплені і лікерні напої, які відмінно доповнять фондан, тірамісу або горіхове морозиво.
Знаючи про капризний характер делікатного напою, легко зберегти його цінний букет, дивовижні смакові нотки, вишуканий колір.
Автор: Тетяна Борщук.
Наостанок пропоную відео з деякими правилами подачі: