Кожен, хто хоча б раз пробував страви з оливковою олією, стає прихильником цього чудесного дару середземноморської кухні. Неповторний аромат і чудовий смак замінити нічим неможливо!
Оливкова олія не дарма популярно у всьому світі – воно не тільки смачне, але і неймовірно корисне. До його складу входять найрізноманітніші мінерали і вітаміни. До того ж натуральне оливкове є і одним з найдорожчих. Щоб отримати максимум користі від такого цінного продукту потрібно знати, як зберігати оливкова олія правильно.
Скажу відразу, що в домашніх умовах зробити це зовсім нескладно – правила зберігання досить прості.
Вибираємо якісне і натуральне
Для початку потрібно купити гарне оливкове масло:
- не економте – дешевий продукт часто є в кращому випадку розведеним іншим менш цінним рослинним маслом;
- не купуйте «про запас» – термін придатності у оливкового маслане такий вже великий, особливо після розтину тари;
- читайте етикетку – виробляти і розливати повинна одна і та ж компанія, яка знаходиться країні, де ростуть оливки (Італія, Греція).
За зовнішнім виглядом складно визначити якісний продукт – колір може варіюватися від світло-жовтого до сірувато-зеленого. Наявність осаду може підтверджувати якість або навпаки. До того ж оливкова олія прийнято зберігати у непрозорій або ж затемненій тарі, так як сонячне світло погано впливає на унікальні властивості продукту.
Правила зберігання оливкової олії
Насправді правил зберігання оливкової олії не так вже й багато. Сонячне світло і повітря – це ті 2 фактора, які чинять негативний вплив.
У закритому вигляді, тобто без контакту з повітрям, масло залишається свіжим і практично не втрачає своїх властивостей близько 2 років. Але тільки, якщо стоїть ємність в темному місці – сонячні промені з самого кращого і якісного дуже швидко зроблять гірке і некорисне.
Після відкриття термін придатності скорочується, так як в цьому випадку виключити потрапляння повітря просто неможливо. Якщо у вас ємність великого обсягу, то краще відлити кілька в невеликий глечик з щільною кришкою і користуватися саме їм, доливаючи туди в міру необхідності.
Де краще зберігати
Найкраще місце для зберігання – шафка подалі від плити. Бажано, щоб дверцята шафки була не з скла. Тобто темне і прохолодне місце.
А ось холодильник для цих цілей підходить не надто. Точніше, сенсу в такому зберіганні немає, так як це ніяк не позначається на терміні придатності. Зате за допомогою холодильника можна перевірити – натуральний чи куплений продукт. Справа в тому, що при низьких температурах в оливковій олії випадають в осад деякі жири – виходять світлі пластівці, а вміст пляшки мутніє. Шкоди від цього немає ніякого, але і користі теж. Краще, щоб консистенція масла була однорідною, тоді і потрібні речовини, за які так цінується цей продукт, будуть розподілені рівномірно.
Температура і терміни
Тепер перейдемо до цифр. Максимальний термін зберігання – 24 місяці, але тільки при дотриманні всіх умов. Хоча багато фахівців вважають, що вже через 9 місяців після розливу в оливковій олії починає зменшуватися кількість корисних речовин. Особливо, якщо це продукт холодного віджиму, тобто нерафінована, без будь-яких добавок. Саме таке вважається найкращим. Рафінована зберігається довше, так як воно пройшло очищення, і окислюються компонентів там практично не залишилося, втім, як і деяких унікальних речовин.
Ідеальна температура зберігання – 14-16 градусів. Якщо постійна температура вище 20 градусів, то зберігати відкрите оливкова олія не варто більше 1 місяця – з’являється гірчинка, яка свідчить про початок окислювальних процесів.
Низькі температури в цьому випадку недоречні – вони ніяк не впливають на терміни. Хіба тільки, якщо вони нижче нуля. Нерідко господині, прагнучи продовжити термін придатності, відправляють масло, як і інші продукти, в морозилку. З оливковою цей прийом неефективний, навпаки – заморожування негативно позначається на його смак і користь.
Пластик, скло або метал?
Окремо зупинимося на матеріалі тари, в якій продається і зберігається масло.
Найпоширеніше – скло. Якщо воно темного кольору, то такий посуд по праву вважається кращою. Цей матеріал не окислюється, але все ж пропускає сонячні промені.
Часто продають і в жерстяних ємностях. Така упаковка точно не боїться сонця. Однак після відкриття масло з неї краще перелити в той же скло. Справа в тому, що жесть при контакті з киснем починає окислюватися. І навіть якщо вас запевнили, що тара виконана з нержавіючої сталі – перестрахуйтеся.
Пластик – найгірше, що можна придумати для тривалого зберігання будь-яких рослинних жирів. І відповідальний виробник оливкової завжди намагається уникнути застосування цього матеріалу.
Добре підходить кераміка або фарфор. З таких матеріалів можна сміливо купувати ємності для щоденного застосування.
До речі, можна оливкову олію не просто відлити в глечик або посуд меншого обсягу, а надати йому незвичайні смакові нотки. Наприклад, приготувати ароматну заправку, додавши зелень.
В кінці пропоную переглянути відео, в якому викладені деякі секрети вибору хорошого оливкової олії: